predsjednik sad

Biden: Bliže smo nego ikad dogovoru o prekidu vatre u Gazi. Držite fige

Izvor koji je direktno upoznat s pregovorima o prekidu vatre, koji su se vodili dva dana u Kataru, rekao je za Sky News da su "oprezno optimistični" da bi se sporazum mogao postići.

Dogovor o prekidu vatre između Izraela i Hamasa "bliži je nego što smo ikada bili", prema predsjedniku SAD Joeu Bidenu, piše Sky News.

Međutim, govoreći u Bijeloj kući, američki predsjednik je upozorio da dogovor "još nije tu".

Nakon dva dana razgovora u Dohi, u Kataru, visoki dužnosnici pozitivno su se izrazili o smjeru pregovora.

Pregovarači bi se trebali ponovno okupiti u Kairu, u Egiptu, sljedeći tjedan kako bi pokušali finalizirati dogovor.

"Ne želim ništa ureći… možda imamo nešto", rekao je Biden novinarima u Ovalnom uredu Bijele kuće.

Dodao je: "Ali još nismo tamo".

"Puno je, puno bliže nego što je bilo prije tri dana. Dakle, držite fige."

G. Biden je ranije izrazio optimizam da bi se sporazum mogao postići, samo da bi se pregovori između strana prekinuli.

Izvor koji je direktno upoznat s razgovorima rekao je za Sky News da su "oprezno optimistični" da bi se sporazum mogao postići.

Sporazumom bi se oslobodili taoci koji su držani od napada na južni Izrael 7. oktobra, u kojima je više od 1.200 ljudi ubijeno, a više od 250 uzeto za taoce.

Kao odmazdu, Izrael je poveo vojnu kampanju protiv Hamasa u Gazi, sukob koji je do sada odnio više od 40.000 života, prema ministarstvu zdravstva u Gazi kojim upravlja Hamas.

U zajedničkoj izjavi Bijele kuće, Egipta i Katara u petak razgovori su opisani kao "ozbiljni i konstruktivni te vođeni u pozitivnom ozračju".

"Visoki dužnosnici naših vlada ponovno će se okupiti u Kairu prije kraja sljedeće sedmice s ciljem sklapanja sporazuma prema uvjetima koji su danas izneseni", rekli su.

Ovo se događa nakon što su izraelski doseljenici zapalili jedno selo na Zapadnoj obali , palili kuće u kojima su bile porodice.

Hamas nije direktno sudjelovao u posljednjim pregovorima i optužio je Izrael da je dodao nove zahtjeve prethodnom prijedlogu na koji su načelno pristali.

Obje strane prethodno su se načelno složile s planom koji je gospodin Biden najavio 31. maja.

No, Hamas je predložio amandmane, a Izrael je predložio pojašnjenja - što je dovelo do toga da obje strane optužuju drugu da pokušava pokvariti dogovor.

U petak su posrednici rekli da su objema stranama predstavili prijedlog za koji se nadaju da će se nadograđivati ​​na područjima dogovora i premostiti sve preostale nedostatke.

Međutim, Hamas je prethodno izrazio sumnju je li bilo kakav dogovor nadohvat ruke, tvrdeći da se najnoviji prijedlog značajno razlikuje od prethodne iteracije - izazivajući zabrinutost da su ga bili skloni odbiti.

S druge strane, mirovni pregovori o Gazi u Dohi pauzirani su danas, a pregovarači bi se trebali ponovno sastati sljedeće sedmice i pokušati doći do sporazuma kojim će biti okončane borbe između Izraela i Hamasa i kojim će biti oslobođeni preostali taoci.

U zajedničkom priopćenju, SAD, Katar i Egipat rekli su da je Washington predložio novi sporazum utemeljen na točkama iz prošlosedmičnog sporazuma, koji premošćuje razlike između dvije strane i koji bi trebao dovesti do brzog dogovora.

Posrednici će nastaviti raditi na prijedlogu u nadolazećim danima, rekli su.

"Put je sada postavljen za taj ishod, spašavanje života, dostavljanje pomoći ljudima Gaze i deeskalaciju regionalnih tenzija", priopćili su.

Izraelski dužnosnik rekao je da se izraelsko izaslanstvo uputilo kući kasno u petak i da bi se u ponedjeljak izraelski premijer Benjamin Netanyahu trebao sastati s američkim državnim sekretarom Antonyjem Blinkenom.

Najnovija runda višemjesečnih pregovora o okončanju rata u Gazi, u kojem su stradali deseci hiljada Palestinaca, započela je između Izraela i posrednika u četvrtak.

Palestinska militantna skupina Hamas nije bila izravno uključena u pregovore, no u toku je s onime što se događa.

Ključne tačke neslaganja bile su insistiranje Izraela da mir može biti moguć samo ako Hamas bude uništen, dok Hamas kaže da će prihvatiti samo trajno, a ne privremeno primirje.

U ostale poteškoće spada redoslijed sprovođenja sporazuma, broj i identitet palestinskih zatvorenika koji će biti pušteni uz izraelske taoce, kontrola nad graničnim prijelazom između Gaze i Egipta i sloboda kretanja Palestinaca unutar Gaze.