veliki zaokret

Biden će dopustiti američkim vojnim firmama da se rasporede u Ukrajini. Kakav će biti odgovor Rusije?

Administracija predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Joea Bidena ide prema ukidanju zabrane američkim vojnim izvođačima da se razmještaju u Ukrajini, izjavila su za CNN četiri američka zvaničnika upoznata s tim pitanjem.

Cilj je pomoći vojsci Ukrajine nakon ruske agresije i održavati sisteme naoružanja koje SAD dostavlja ovoj državi.

Promjena bi označila još jedan značajan pomak u politici Bidenove administracije prema Ukrajini, dok SAD traže načine da ukrajinskoj vojsci daju prednost nad Rusijom.

Rade na politici

Službenici administracije još uvijek rade na ovoj politici i još nije dobila konačnu potvrdu predsjednika Bidena.

"Nismo donijeli nikakve odluke i svaka rasprava o tome je preuranjena. Predsjednik je apsolutno čvrst da neće slati američke trupe u Ukrajinu”, navodi jedan od izvora.

Nakon što bude odobrena, promjena će vjerojatno stupiti na snagu ove godine, rekli su zvaničnici.

To će omogućiti Pentagonu (Ministarstvo odbrane SAD) da odobri ugovore američkim firmama za angažman u Ukrajini prvi put otkako je Rusija izvršila invaziju 2022.

Zvaničnici su rekli da se nadaju da će to ubrzati održavanje i popravku oružanih sistema koje koristi ukrajinska vojska.

Tokom posljednje dvije godine, Biden je insistirao na tome da se svi Amerikanci, a posebno američke trupe, drže podalje od ukrajinskih bojišta.

Bijela kuća je odlučna ograničiti opasnost za Amerikance i percepciju, posebno Rusije, da je američka vojska angažirana u borbama.

State Department je izričito upozorio Amerikance da ne putuju u Ukrajinu od 2022. godine.

Kao rezultat toga, vojna oprema koju su osigurale SAD, a koja je pretrpjela značajna oštećenja u borbi, morala je biti prevezena u Poljsku, Rumuniju ili druge zemlje NATO-a na popravak, što je proces koji traje.

Američke trupe također su na raspolaganju za pomoć Ukrajincima u održavanju oružja i logistici, ali samo na daljinu - putem videochata ili telefona - budući da američke trupe i izvođači nisu u mogućnosti raditi direktno na sistemima.

Ukidaju ograničenja

Međutim, administracija je počela ozbiljno preispitivati ​​ta ograničenja tokom posljednjih nekoliko mjeseci, dok je Rusija nastavila ostvarivati ​​uspjehe na bojnom polju, a američko finansiranje Ukrajine "zapelo" u Kongresu SAD.

Jedan od naprednih sistema za koji zvaničnici kažu da će vjerovatno zahtijevati redovno održavanje je borbeni avion F-16, koji bi Ukrajina trebala dobiti kasnije ove godine.

Kompanije koje se takmiče za ugovore morale bi razviti snažne planove za smanjenje rizika kako bi ublažile prijetnje svojim zaposlenicima, rekao je ovaj izvor.