Rastuće napetosti između Moskve i zapadnih sila povećale su izglede za uvođenje novih sankcija Rusiji, možda najstrožih do sada, ukoliko Kremlj odluči da napadne susjednu Ukrajinu.
Demokrati američkog Senata predstavili su nacrt zakona kojim se uvode sveobuhvatne sankcije ruskoj vladi i vojnim dužnosnicima, uključujući predsjednika Vladimira Putina, i bankarskim institucijama ako se Moskva upusti u neprijateljstva protiv Ukrajine, prenosi Reuters.
"Ako Rusija koristi svoju konvencionalnu vojsku za stjecanje teritorije u Ukrajini, to će naići na ozbiljan ekonomski odgovor", rekao je visoki dužnosnik Bijele kuće u srijedu.
Rusija je okupila desetke hiljada vojnika u blizini ukrajinskih granica, zbog čega Kijev i njegovi saveznici strahuju da bi je u toku priprema za novu vojnu ofanzivu.
Rusija, koja poriče planiranje napada na Ukrajinu, podvrgnuta je sankcijama od aneksije Krima 2014. godine. Daljnje kaznene mjere dodane su nakon što je bivši ruski špijun otrovan u Britaniji 2018. i nakon istrage o navodnom ruskom miješanju u američke predsjedničke izbore 2016. na kojima je pobijedio Donald Trump.
Rusija je negirala bilo kakvu ulogu u trovanju bivšeg špijuna Jurija Skripala i njegove kćeri, te poriče pokušaj miješanja u inozemne izbore. Evo nekoliko načina na koje bi financijske sankcije mogle biti usmjerene na Rusiju:
ISKLJUČIVANJE IZ SWIFT SISTEMA
Jedna od najstrožih mjera bila bi odvajanje ruskog financijskog sistema od globalnog SWIFT sistema za razmjenu poruka koji se naširoko koristi u međunarodnim financijskim transakcijama.
SWIFT, koji koristi više od 11.000 financijskih institucija u više od 200 zemalja, je udruženje sa sjedištem u Belgiji kojim upravlja odbor od 25 članova, uključujući Eddieja Astanina, predsjednika ruskog Centralnog klirinškog centra za druge ugovorne strane (NCC).
Postoji presedan: u martu 2012. SWIFT je isključio iranske banke jer su međunarodne sankcije Teheranu pooštrene zbog njegovog nuklearnog programa - potez zbog kojeg je zemlja izgubila polovicu prihoda od izvoza nafte i 30% vanjske trgovine, navodi Carnegie Moscow Center .
Iranska ekonomija je manja i nije toliko međunarodno povezana kao ruska ekonomija, čija je međusobna povezanost sa Zapadom djelovala kao štit. Najviše bi izgubile Sjedinjene Države i Njemačka, budući da su njihove banke najčešći korisnici SWIFT-a kod ruskih banaka, kaže Maria Shagina iz Carnegie moskovskog centra.
O opciji da se ukine ruski SWIFT pristup raspravljalo se još 2014. kada je Moskva anektirala Krim, što je Moskvu potaknulo da razvije alternativni sistem za razmjenu poruka, SPFS.
Broj poruka poslanih putem SPFS-a dosegao je oko 2 miliona, ili jednu petinu ruskog internog prometa, 2020., prema podacima centralne banke, koja ima za cilj povećati to na 30% u 2023. Međutim, SPFS sistem, koji je ograničen na poruke i operativan samo radnim danima, teško pridobija strane članove, napisala je Shagina u novinama iz 2021.
Brian O'Toole, saradnik u trustu mozgova Atlantic Councila, rekao je da bi odsjecanje Rusije od SWIFT-a izazvalo trenutne poremećaje, ali bi se učinak s vremenom smanjio.
"Neka plaćanja bi bila odgođena i moglo bi doći do povećanja troškova izrade novih, ali općenito gledano, malo je vjerojatno da će doći do masovnog kolapsa ruske trgovine sve dok ta trgovina ostane legalna/ne sankcionirana", rekao je O'Toole.
Bijela kuća poručila je američkoj industriji čipova da bude spremna na nova ograničenja izvoza u Rusiju ako Moskva napadne Ukrajinu, rekli su izvori. To uključuje potencijalno blokiranje pristupa zemlji globalnim elektroničkim zalihama.
Slične mjere primjenjivane su tokom Hladnog rata, kada su Sjedinjene Države i druge zapadne zemlje zadržale stroge tehnološke sankcije Sovjetskom Savezu, držeći ga tehnološki zaostalim i usporavajući rast.
UDAR NA TRŽIŠTE OBVEZNICA
Pristup ruskim obveznicama postaje sve ograničeniji, a ograničenja bi se mogla dodatno pooštriti, uz zabranu sudjelovanja na sekundarnom tržištu kao jednu od opcija.
U aprilu 2021., američki predsjednik Joe Biden zabranio je američkim ulagačima kupnju novih obveznica ruske rublje - OFZ-a kako su poznati - zbog optužbi za miješanje u izbore.
Sankcije uvedene 2015. učinile su budući dug u ruskim dolarima neprikladnim za mnoge ulagače i indekse kao što je JPMorganov EMBI Global. Te su mjere smanjile vanjski dug Rusije za 33% od početka 2014. -- sa 733 milijarde dolara na 489 milijardi dolara u trećem tromjesečju 2021. Niži dug na površini poboljšava bilancu zemlje, ali je lišava izvora financiranja koji bi mogli doprinijeti ekonomskom rastu i razvoju.
FIRME I FINANCIJE
Sjedinjene Države i Europska unija već imaju sankcije na ruski energetski, financijski i odbrambeni sektor.
Bijela kuća je ranije uvela ograničenja na najveće ruske banke i mjere usmjerene na sposobnost Moskve da pretvara rublje u dolare i druge valute. Washington bi također mogao ciljati na ruski fond za izravna ulaganja koji podržava država.
Sankcije koje se primjenjuju na pojedinačne tvrtke često uzrokuju bol u cijelom sektoru, prema bivšem ekonomistu američkog State Departmenta Marku Stoneu, jer tjeraju investitore da se zabrinu da će se granice proširiti ili da se neće moći razlikovati.
"Sankcioniranje svih transakcija s ruskim bankama i zamrzavanje imovine bilo bi učinkovitije i ciljanije" od prekida SWIFT-a, koji bi postao stvarno koristan tek nakon širokih financijskih sankcija SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva i Europske unije, smatra O' Toole.