Administracija američkog predsjednika Joea Bidena privremeno je odobrila prodaju oružja Izraelu u vrijednosti 680 miliona dolara.
U novom paketu naoružanja, između ostalog, nalaze se i stotine bombi malog kalibra i hiljade kompleta koji pretvaraju "glupe" bombe u precizno navođeno oružje, javlja Anadolija.
Američki zvaničnici su nedavno obavijestili Kongres o prijedlogu, što je uobičajeni korak prije javnog objavljivanja, izvijestio je "Financial Times", pozivajući se na izvore upoznate s tim.
Iako Kongres ima ovlaštenje da prigovori, objelodanjivanje planirane prodaje uslijedilo je kada su Izrael i Hezbollah počeli provoditi krhko primirje, dodaje se.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je u utorak da je popunjavanje izraelskih zaliha oružja jedan od tri glavna razloga za pristanak na prekid vatre s Libanom.
"Nije tajna da je bilo velikih kašnjenja u isporuci oružja i municije. Ova kašnjenja će uskoro biti riješena. Primit ćemo zalihe naprednog naoružanja koje će naše vojnike čuvati i dati nam više snage da završimo našu misiju", rekao je Netanyahu.
Američki zvaničnici u razgovoru za "Financial Times" negirali su bilo kakvu eksplicitnu vezu između prodaje oružja i sporazuma o prekidu vatre.
Portparol State Departmenta odbio je javno potvrditi ili komentarisati predloženu ili tekuću prodaju oružja.
"Svi transferi odbrambenih artikala u Izrael su u skladu sa zahtjevima Zakona o kontroli izvoza oružja, Zakona o stranoj pomoći i svim drugim primjenjivim zakonskim ovlaštenjima i ograničenjima. Kao i kod svih transfera svim primaocima, takva oprema će se koristiti za unutrašnju sigurnost kupca i legitimnu samoodbranu", rekao je za Anadolu portparol, koji je govorio pod uvjetom da ostane anoniman.
Portparol je dodao da su Sjedinjene Američke Države naglasile Izraelu potrebu da se pridržava međunarodnog humanitarnog prava, a Izrael "ima moralnu obavezu i strateški imperativ da zaštiti civile, istraži navode o bilo kakvoj nepravdi i osigura odgovornost za bilo kakve zloupotrebe ili kršenja međunarodnih ljudskih prava ili međunarodnog humanitarnog prava".
SAD se suočavaju s kritikama zbog pružanja vojne pomoći Izraelu, jer je više od 44.000 Palestinaca ubijeno u Pojasu Gaze od oktobra 2023. godine, prema zdravstvenim vlastima palestinskoj enklavi.
Nekoliko grupa za ljudska prava, bivši zvaničnici State Departmenta i američki zakonodavci pozvali su Bidenovu administraciju da obustavi prodaju oružja Izraelu, navodeći kao razlog kršenje međunarodnog prava i ljudskih prava. Izrael odbacuje optužbe.
Američki predsjednik Joe Biden zaustavio je isporuke jednog dijela naoružanja u Izrael u maju zbog njegove ofanzive na grad Rafah na jugu Pojasa Gaze.
Međutim, isporuka druge vojne opreme u Izrael se nastavila, uključujući odobrenje State Departmenta u augustu za 20 milijardi dolara u borbenim avionima i drugim vojnim zalihama.
SAD, koje pružaju 3,8 milijardi dolara godišnje sigurnosne pomoći Izraelu, daleko su najveći dobavljač oružja Tel Avivu.
Više od 70 posto izraelskog uvoza oružja dolazi iz SAD-a, prema Stockholmskom međunarodnom institutu za istraživanje mira.
Oružje američke proizvodnje dokumentovano je i u nekoliko izraelskih napada na Pojas Gaze koji su rezultirali civilnim žrtvama, iako su američke vlasti odbile to potvrditi.