Šta se desilo u Bijeloj kući?

Bidenova odluka o plinu izazvala buru. Posljedice za EU neće biti dramatične

Predsjednik Joe Biden donio je odluku da se privremeno zaustavi odobravanje dozvola za izvoz LNG-a

Najava američke administracije da će zaustaviti izdavanje licenci za LNG terminale izazvala je pravu buru, no posljedice te odluke neće biti ni izbliza dramatične kako se ponegdje tumači.

Šta se tačno dogodilo u petak u Bijeloj kući? Predsjednik Joe Biden donio je odluku da se privremeno zaustavi odobravanje dozvola za izvoz LNG-a iz novih projekata. Ukratko, američka vlada namjerava ponovno procijeniti klimatske kriterije koji se koriste za odobravanje takvih objekata.
Potez je to koji je odmah oduševio klimatske aktiviste, a donijet će pauzu u izdavanju dozvola za gradnju novih LNG terminala sve do izbora 5. novembra.

"Tokom ovog razdoblja provest ćemo detaljnu procjenu utjecaja izvoza LNG-a na energetske troškove, američku energetsku sigurnost i naš okoliš", izjavio je Biden u priopćenju koje prenosi Reuters. Posljednja procjena kapaciteta američkih izvoznih LNG terminala provedena je 2018. godine kada su iznosili 112 miliona kubika dnevno. Od tada su se kapaciteti utrostručili, a s najavljenim novim projektima trebali bi postati još i veći do 2030. godine. Podsjetimo, SAD su prošle godine postale najveći svjetski izvoznik ukapljenog prirodnog plina.

Svima koji su pomislili da će Evropa ostati bez američkog plina nakon što joj je Rusija uskratila glavninu nekadašnjih količina zbog podrške Ukrajini u odbrani od kremaljske agresije, američka je administracija poručila kako se ‘pauza u odobravanju dozvola neće odraziti na saveznike‘. I glasnogovornik Evropske komisije izjavio je kako Bidenova odluka neće imati nikakve kratkoročne i srednjoročne utjecaje na sigurnost opskrbe EU.
Podsjetimo, u posljednje dvije godine količine američkog plina za Evropu značajno su skočile. Tako je EU prošle godine uvezla 45,6 miliona tona LNG-a od čega je gotovo polovica došla iz SAD-a. Godinu ranije evropski uvoz iznosio je 40,4 miliona tona, a 2021. tek 15,8 miliona tona, prema podacima S&P Global Commodity Insightsa.

Energetski stručnjak Davor Štern ističe kako je u Americi sva proizvodnja plina u privatnim rukama, a u posljednjih nekoliko godina SAD su od velikog uvoznika plina postao veliki izvoznik.

"Međutim, toliko povećanje proizvodnje rezultat je primjene tehnologije frackinga koja izaziva veliku ekološku štetu. Pretpostavljam da je to razlog odluke Bidenove administracije", smatra Štern.

Politički gledano, Bidenova odluka o pauziranju odobravanja novih izvoza LNG-a i ponovnoj procjeni klimatskih kriterija za odobravanje takvih projekata odražava nekoliko ključnih faktora, ističe Domagoj Juričić, partner u konzultanskoj tvrtki MK poslovni savjeti.