BiH ima najbolju košarkašicu na svijetu. Jones: “Nevažno je koliko koševa postignem, samo da pobijedimo”

Nakon razornog poraza na startu protiv Kanade u Osaki, ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine je ostvarila veliki povratak pobijedivši domaći Japan sa 87:82 na kvalifikacijskom turniru za Svjetsko prvenstvo 2022.

U prvom poluvremenu, japanski sastav postigao je 12 "trojki" iz samo 24 pokušaja. Saki Hayashi bila je najbolja strijelac u ekipi koja, činilo se, nije mogla promašiti šut, ubacivši pet "trojki" za vodstvo od 46:38.

Pronašli rješenje

Početkom drugog poluvremena BiH se i dalje borila da zaustavi japanske šuteve iz daljine i činilo se kao da će Japan doći do još jedne pobjede kod kuće nakon što je savladao Kanadu. Međutim, BiH se nije predavala.

Rješenje su pronašli u posljednjoj četvrtini: ići na najbolju na svijetu. Igrati na jednu igračicu. Jonquel Jones, zvanično najbolju košarkašicu ženske verzije NBA lige (WNBA).

“Mogla sam imati pet poena i bila bih sretna, dok god pobjeđujemo”, prenosi riječi centra sa Bahama zvanična stranica Međunarodne košarkaške federacije (FIBA).

Fenomen od 198 centimetara dominirao je na obje strane parketa tokom cijele utakmice, posebno u završnici, postigavši fantastičnih 36 poena uz 23 skoka.

BiH je nadigrala Japan sa 23:12 u posljednjoj četvrtini i izvukla zadivljujuću povratničku pobjedu te plasman na SP koje će se održati u Australiji od 22. septembra do 1. oktobra ove godine. Bit će to prvi nastup na završnici SP u historiji bh. ženske košarke.

Jones (28), koja je izabrana za MVP-a ovog turnira, izrazila je radost zbog pobjede.

Jones: Dominantna snaga bh. tima (Foto: FIBA)

"Protiv Kanade nismo pružili našu najbolju košarku, znale smo to. Ta utakmica nije nas definirala, bilo smo svjesne da nismo igrale dobru košarku."

Iako najdominantnija snaga "Zmajica" u Osaki, Jones je naglasila da je ovo pobjeda djelo cijelog tima.

Iako je zadovoljna učinkom, Jones misli da je možda mogla biti još efikasnija u svojoj ionako impresivnoj statistici.

“Osjećam se sretno svaki put kada igram utakmicu. Uvijek pronađem nešto u čemu mogu biti bolja i osjećam da je moja završnica mogla biti efikasnija. Mogla sam postići deset poena više, propustila sam mnogo zicera na obruču, ali igra se tako odvijala.”

Ipak, jedino što je za Jonquel, koja je 2019. dobila bh. državljanstvo i nastupa u dresu BiH kao naturalizirana košarkašica, istinski važno jeste pobjeda.

Prva utakmica

“Mogla sam imati pet poena i biti sretna, sve dok pobjeđujemo.”

U svojoj prvoj utakmici na turniru protiv Kanade, gdje su izgubile 64:96, "Zmajice" nisu uspjele pokazati strpljenje i borbenost. Međutim, u drugom meču su potvrdile da je utakmica protiv Kanade bila izuzetak.

Bile su čvrste na oba kraja parketa, psihički i fizički.

"Nismo odustali od utakmice ni kada je Japan pucao 50 posto za "trojke" na poluvremenu, a taj postotak držao je gotovo do posljednje četvrtine", rekao je Goran Lojo, selektor Bosne i Hercegovine.

Posljednjeg dana turnira, "Zmajice" su još jednom dokazale svijetu zašto su jedna od najzanimljivijih ekipa u ženskoj košarci. Također su potvrdile zašto su zaslužile pokazati i svoj talent na ​​Svjetskom prvenstvu u septembru, među 12 najboljih na planeti.