Evropski čelnici dali su političko zeleno svjetlo za otvaranje pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom, odlučeno je na dvodnevnom samitu u Briselu, javlja novinarka Al Jazeere Arduana Pribinja.
Danas su lideri zemalja članica Evropske unije zasjedali u Briselu i raspravljali o četiri tačke dnevnog reda. Jedna od njih na sto je bacila i otvaranje pretpristupnih pregovora naše zemlje s Evropskom unijom.
Odluka nije bila iznenađujuća s obzirom na to da je nedavno predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen dala preporuku da se otvore pregovori s našom zemljom istakavši impresivne korake koje je napravila Bosna i Hercegovina na evropskom putu, ali ipak je bila ostavljena strepnja kako će preporuka Evropske komisije za otvaranje pregovora sa Bosnom i Hercegovinom proći kod evropskih lidera.
“Nadovezujući se na preporuke Komisije od 12. marta 2024., Evropsko vijeće odlučuje otvoriti pregovore o pristupanju s Bosnom i Hercegovinom. Evropsko vijeće poziva da se usvoji pregovarački okvir nakon što se poduzmu relevantni koraci navedeni u preporuci Komisije od 12. oktobra 2022.”, kaže se u nacrtu zaključaka Evropskog vijeća.
Bosna i Hercegovina je već ispunila neke od koraka koje je Komisije navela u svojim preporukama od 12. oktobra 2022. godine. Komisija je tada preporučila da BiH mora napraviti osam koraka koji su potrebni za napredak na evropskom putu.
To su usvajanje novog zakona o visokom sudskom i tužiteljskom vijeću, zakona o sudovima Bosne i Hercegovine, zakona o sprječavanju sukoba interesa, zatim da BiH treba poduzeti odlučne korake za jačanje prevencije i borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala, unaprijediti rad na osiguravanju efikasne koordinacije na svim razinama kada je riječ o upravljanju granicom i kapacitetima upravljanja migracijama, kao i osigurati funkcioniranje sustava azila, zatim osigurati zabranu torture, posebno uspostavljanjem nacionalnog preventivnog mehanizma protiv torture i zlostavljanja, jamčiti slobodu izražavanja i medija i zaštitu novinara, posebno osiguravanjem odgovarajućeg sudskog postupka u slučajevima prijetnji i nasilja nad novinarima i medijskim djelatnicima te osigurati rezultate u funkcioniranju na svim razinama mehanizma koordinacije o pitanjima EU, uključujući razvoj i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje pravne stečevine EU-a.
Uprkos ranijem skepticizmu pojedinih zemalja članica EU, poput Francuske, Nizozemske i Danske, BiH je ipak stigla do tog historijskog momenta, koji je do dana današnjeg bio samo pojam.
Iako je naša zemlja napravila veliki korak u tom pravcu, bez obzira na neslaganja i nepopuštanja unutar vladajuće koalicije, sad je tek na pravom ispitu. Treba ispuniti svih 14 prioriteta koji su nam postavljeni tako davno da ih sad malo ko može sve i naborojati.
Podsjetimo, naša zemlja podnijela je zahtjev za članstvo u EU u februaru 2016. godine, a status kandidata dobila je u decembru 2022.