Politika

BiH, Kosovo i Makedonija su bedemi prozapadne politike na Balkanu. Vrijeme je da SAD povuku potez koji rješava većinu problema u regiji

Amerika je pouzdan partner i njen je međunarodni imidž uglavnom pozitivan. Ovo je, ukratko, rezultat najnovijeg istraživanja Pew Research Centera objavljenog 22. juna. Drugo istraživanje provedeno na Balkanu pokazalo je da se Amerika u ovoj regiji vidi vrlo pozitivno, a Bosna i Kosovo ostaju čvrsto prozapadno orijentirani. Oba istraživanja pokazuju da se globalni imidž Amerike poboljšava, piše Hamza Karčić za Newsweek.

Istraživanje Pew, provedeno u 17 zemalja, dobro je za SAD i Zapad. Ameriku pozitivno gleda 61 posto ispitanih od februara do maja. Predsjednika Joea Bidena pozitivno gleda 60 posto ispitanika. Nakon ruske invazije na Ukrajinu, odobravanje NATO-a je pozitivno i u porastu s ukupnom naklonošću od 66 posto.

Zapravo, u proteklih godinu i po dva su događaja poboljšala međunarodnu sliku Amerike: početak mandata predsjednika Joea Bidena u Bijeloj kući u januaru 2021. i odgovor SAD-a za pomoć Ukrajini u suočavanju s ruskom invazijom u februaru ove godine.

Ubrzo nakon objavljivanja nalaza Pew Research Centera, rezultati regionalnog istraživanja koje je proveo Međunarodni republikanski institut (IRI) na sličan su način pokazali da je imidž Amerike pozitivan u jednom kutu Evrope: na Balkanu. Provedeno početkom ove godine i prije ruske invazije na Ukrajinu, rezultati istraživanja su umirujući.

Bosna, Kosovo i Sjeverna Makedonija ostaju nepokolebljivo proamerički i prozapadno orijentisani. Etnički rascjep pokazuje da su Bošnjaci i Albanci ključni saveznici Amerike na ovim prostorima. Osamdeset posto ispitanih Bošnjaka u BiH imalo je povoljno mišljenje o SAD-u u usporedbi s 36 posto Srba i 59 posto Hrvata. Nasuprot tome, 89 posto bosanskih Srba imalo je pozitivno mišljenje o Rusiji. U Sjevernoj Makedoniji 80 posto Albanaca imalo je povoljno mišljenje o SAD-u. Na Kosovu su rezultati još upečatljiviji: 94 posto kosovskih Albanaca imalo je povoljno mišljenje o SAD-u.

Predsjednik Biden ostaje popularna osoba na Balkanu. Kao senator 1990-ih, Biden je elokventno podržavao Bosnu i Kosovo i zalagao se za odlučnu akciju SAD-a na Balkanu. Njegovih elokventnih retorika i danas se rado sjećaju. Šezdeset devet posto Bošnjaka imalo je pozitivno mišljenje o Bidenu, a samo 15 posto bosanskih Srba imalo je isto mišljenje. Nasuprot tome, 83 posto bosanskih Srba imalo je povoljno mišljenje o ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.

Većina u Bosni je za prozapadnu vanjsku politiku s podrškom od 42 posto. Na pitanje kakva bi trebala biti vanjska politika BiH, 58 posto Bošnjaka je za proevropsku i prozapadnu politiku, a Hrvata 52 posto. Na Kosovu su rezultati još više u prilog Zapada s 84 posto Albanaca koji podržavaju ovaj politički smjer. Slično tome, u Sjevernoj Makedoniji 68 posto Albanaca zalaže se za prozapadni pristup.

U Bosni je ukupna podrška za punopravno članstvo u NATO-u solidna i iznosi 51 posto u 2022., što predstavlja porast od 3 posto u odnosu na 2020. Pristupanje Bosne i Hercegovine NATO-u podržavaju Bošnjaci (69 posto) i Hrvati (77 posto), dok samo 8 posto bosanskih Srba podržava tu opciju. Na Kosovu je 82 posto Albanaca za punopravno članstvo u NATO-u u skladu s snažnom privrženošću ove države zapadnim institucijama.

Ono što je IRI-jeva anketa pokazala je da su Bosna, Kosovo i Sjeverna Makedonija proamerički i pro-NATO orijentisani. To je slučaj od američkih intervencija na Balkanu 1990-ih. Čak i kada se antiamerikanizam proširio globalno nakon američke invazije na Irak, podrška Americi je općenito bila jaka u Bosni i na Kosovu i to traje do danas.

No, američki posao na Balkanu ostaje nedovršen. Tokom proteklih 15 godina, SAD je svoj fokus prebacio negdje drugdje i ovaj vakuum moći se osjetio u regiji - vakuum koji bi Rusija i Kina mogle ispuniti. Evropska unija pokušala je pristupiti tome, ali bezuspješno. Balkan je i dalje u neizvjesnosti jer su Bosna i Kosovo izvan Evropske unije i NATO-a bez čvrstog uporišta u zapadnim institucijama.

Nakon što su politički, vojno i financijski uložili u ponovnu izgradnju Bosne i Kosova, SAD ne bi trebao dopustiti da rušitelji ponište izgradnju mira koja traje više od dva desetljeća. Bidenova administracija trebala bi udvostručiti napore za integraciju Bosne i Kosova u NATO. Sa Sjevernom Makedonijom u NATO-u, prijem ove dvije zemlje u Savez bi ovu nestabilnu regiju čvrsto usidrio ka Zapadu.

Širenje NATO-a na Balkan osiguralo bi sigurnost i stabilnost za Bosnu i Kosovo. Sada kada članstvo u EU-u u biti nije na stolu za obje zemlje nakon nedavnog sastanka na vrhu Evropskog vijeća, imperativ pridruživanja NATO-u još je važniji. Uključivanje dviju balkanskih država u Savez učinkovit je način da se osigura da Balkan ne ostane bure baruta Evrope.