Politika

BiH od MMF-a dobija 300 miliona eura kredita. Hoće li se ovaj put moći dogovoriti?

Bosna i Hercegovina od MMF-a bi trebalo da dobije bezuslovni zajam u iznosu od 300 milona eura, koji je namjenjen, kako se navodi iz MMF-a za oporavak zdravstvenog sistema putem nabavke vakcina. Vlast u RS taj zajam ipak planira da koristi i u druge svrhe. To nije dobro, poručuje struka.

BiH dobija zajam od 300 miliona eura. MMF-ov novac ide preko SDR alokacija. Ali, ono što nikako ne ide je dogovor bh. vlasti o raspodjeli novca.

"Ono što mi možemo reći jeste da će suma biti veća od 300 miliona eura, a vlasti treba da donesu odluku kako će podijeliti taj novac", rekao je Andrew Jewell, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH

Ukoliko dogovora ne bude, mogao bi da se ponovi scenario iz sredine prošle godine. Tada je MMF BIH poslao 330 miliona eura za brzo finansiranje, a novac je stajao neiskorišten, jer nije postignut dogovor u FBiH kako podijeliti novac. Sada bi problem mogla da bude činjenica da predstavnici RS bojkotuju rad institucija BIH, zbog odluke Valentina Inzka, bivšeg visokog predstavnika, da nametne odredbe o negiranju genocida u Krivični zakon BiH.

Preme nekim nezvaničnim informacijama u  RS smatraju da nije potreban poseban dogovor. Uvjerenja su da se novac treba po automatizmu proslijediti entitetima u skladu s formulom koja je već korištena ranije. A formula je dvije trećine za FBiH, a jedna trećina za Srpsku. Međutim, vrlo je vjerovatno da će u FBiH tražiti da se o tome mora postići dogovor.

To bi na dalje značilo ili još jednu krizu, ili da bi institucije morale da profunkcionišu, a i to bi nagovještavalo drugu krizu. Može li se naći model kao kod izbora rukovodstva Centralne banke BIH kako bi se izbjegla blokada niko sa sigurnošću ne može da potvrdi. Mira Pekić poslanik PDP u Predstavničkom domu Parlamenta BiH kaže da je pred bh. vlastima težak zadatak. 

"Za očekivati je da Vijeće ministara neće donositi odluke u narednom periodu do nekakvih novih dogovora vezano i za podjelu ovih sredstava.  Svako da je veliki izazov za partije koje čine vlast. Znamo da para nema dovoljno."

Iz Ministarrstva finansija RS kažu da je BIH od bivše Jugoslavije naslijedila članstvo u MMF-u, kvota Specijalnih prava vučenja bi iznosila 305 miliona eura, u skladu sa rezervama kojima raspolaže BiH.

''Odluku o raspodjeli sredstava, koja nisu kreditna, nego se odnose na korištenje rezervi svih država koje su članice MMF-a, trebalo bi da donese Fiskalno vijeće BiH", pojasnili su iz Ministarstva za Nezavisne novine.

Za međunarodne sporazume zadužen je Fiskalno vijeće BIH čiji je zadatak da utvrdi kriterije raspodjele sredstava iz međunarodne pomoći između entiteta, a ne da se bavi raspodjelom na nižim nivoima vlasti. Član Predsjedništva BIH Milorad Dodik kaže da bi Srpskoj trebalo da pripadne najmanje 100 miliona eura. Plan je tvrdi da Srpska sa tim novcem konsoliduje svoje račune, prije svega javni račun budžeta. To nije dobro kaže struka.

"Da li to može da povuče neke posljedice za RS ako ne budu korištena u namjeni kako je predviđeno, vidjećemo. Zaista je neobično da s jedne strane ministar finansija saopštava da su budžetska punjenja značajno bolja nego ranije, da novca ima, a sa druge strane imamo situaciju da nam treba novca za popunjavanje rupa u budžetu."

Dodjeljivanje ovih sredstava, prema mišljenju struke, otežaće postizanje dogovora o novom aranžmanu bh. vlasti s MMF-om, jer će vlasti od MMF-a dobiti novac, a da nisu morale ispuniti nijedan od uslova koji su MMF, EU i drugi međunarodni faktori postavili pred domaće političare.