Ekonomija

BiH u 2022. predviđaju najmanji ekonomski rast u regionu. Faruk Hadžić za Raport: Donosioci odluka nemaju ciljeve

Svjetska banka "Globalni izgledi" objavila je izvještaj u kojem se navode zabrinjavajući podaci. Naime, Bosna i Hercegovina će ove godine imati najsporiji rast od svih zemalja Zapadnog Balkana i četvrti najgori rast u Evropi.

Bitno je napomenuti da se radi o izvještaju koji se odnosi na kompletnu svjetsku ekonomiju.

Eksperti Svjetske banke predviđaju da će upravo naša zemlja ove godine imati rast od samo tri posto, dok će sve ostale zemlje u regionu imati veći rast.

Jedine zemlje koje će biti lošije od Bosne i Hercegovine su Bjelorusija, koja će imati pad od 2,8 posto, dok će Turska imati rast od dva posto, a Rusija 2,4 posto.

Kako bi razjasnili šta će tačno značiti ovaj najsporiji rast te koliko to znači za napredak naše zemlje, razgovarali smo sa ekonomski analitičarem Farukom Hadžićem.

On je Raport kazao da kada govorimo o prognozama ekonomskog rasta koji se svake godine objavljuje, njih ne možemo posmatrati u relativnom omjeru u odnosu na druge zemlje.

"Razlog je što svaka država ima drugačiju osnovicu za obračun BDP i podaci o procentima rasta ništa nam ne znače jer mi možemo imati procentualno veći rast od Njemačke, ali to ne znači da smo bolje napredovali. Kako bih
objasnio jednostavnije navest ću vam primjer. Recimo da je navedeno da će naša država rasti 5 posto, a da će Njemačka rasti 1 posto, a recimo Srbija 3 posto. Da li to znači da ćemo mi imati najveći rast od navedenih zemalja? Ne nužno", navodi Hadžić.

Međutim, kako kaže kako bi vidjeli kompletnu sliku, treba se vidjeti šta je osnovica za obračun.

"U našem slučaju to bi mogla biti u primjeru osnovica od 100 NJ (novčanih jedinica), za Njemačku 10.000, a za Srbiju 500 NJ. 5% rasta na naših 100 NJ, je povećanje od 5 NJ. Za Njemačku je 1% rasta na 10.000 NJ = 100 NJ, dok je za Srbiju povećanje 15 NJ (500 NJ * 3%). Prema ovome, iako imamo procentualno "najbolji" rast, najlošije smo rangirani od zemalja. Upravo je to slučaj i u stvarnosti, gdje imamo vrlo nisku osnovicu za obračun BDP-a", kazao je Hadžić.

Da građani mogu osjetiti ekonomski napredak naše zemlje i da bi se stvari promijenile u našu korist mi trebamo imati minimalno 6 posto ekonomskog razvoja svake godine.

Hadžić: Donosioci odluka nemaju postavljene ekonomske ciljeve za svaku godinu

"U ovom trenutku, teško je očekivati da možemo imati takvu stopu dugoročnog rasta najprije jer donosioci odluka opšte nemaju postavljene ekonomske ciljeve za svaku godinu, a na osnovu toga onda niti koristimo na pravi način instrumente ekonomske politike, kako bi ostvarili ciljanu stopu ekonomskog rasta. Skromne stope ekonomskog rasta mogu samo dovesti do još masovnijeg iseljavanja stanovništva iz BiH i smanjenje potencijala za dugoročni rast", pojasnio je Hadžić.

Zanimljivo je da od zemalja u regionu, najveći rast ima Crna Gora, koja će rasti po stopi od 5,6 posto. Druga je Srbija sa stopom rasta od 4,5 posto. Prema procjeni Svejtske banke Sjeverna Makedonija bi trebalo da raste po stopi od 3,7 posto, dok će Albanija rasti 3,8 posto. Kosovo bi trebalo da raste 4,1 posto, a Hrvatska po stopi od 5,4.