Nepovoljni vremenski uslovi, visoki troškovi uzgoja i manje zasađene površine razlozi su za povećanje cijena bijelog luka u tri važne zemlje koje proizvode ovo povrće. Zbog toga stručnjaci predviđaju da će na svim tržištima to povrće ove godine biti još skuplje.
EU godišnje proizvedu oko 400.000 tona bijelog luka, a većini zemalja nije dovoljna domaća proizvodnji, pa ga često uvoze iz Kine ili Argentine. Slično je i u Srbiji, gdje se bijeli luk već godinama ne samo iz Kine već i iz Egipta, Španije, Albanije, a manje količine i iz Makedonije i Argentine.
Plantaže bijelog luka u Kini, koja redovno snabdijeva evropsko tržište, nedavno su nakon temperatura od 20 stepeni, a onda neuobičajenih snježnih padavina, pretrpjele ozbiljne štete – navodi specijalizovani portal Freschplaza, ističući da je kao rezultat toga obim kineskog izvoza u Evropu naglo pao, što je dovelo do porasta cijene prvoklasnog bijelog luka na rekordnu visinu. Ona je za desetak dana, početkom ovog mjeseca, porasla za oko 150 dolara po toni. Podbacivanje roda u Kini dodatno su pojačale kiše koje su uslijedile nakon snijega. Ovakvom trendu će doprinijeti i smanjenje površina pod ovim povrćem u Španiji za oko 15 posto u odnosu na prethodnu sezonu, kada je već zabilježen pad.
Prema Nacionalnom španskom udruženju proizvođača i trgovaca bijelim lukom, površine pod njim pale su za više od 30 posto u posljednje dvije godine, i to najviše proljetnog ljubičastog.
Kao razlog navode nedostupnost vode i stalno povećanje troškova inputa, prenosi Agroklub.
Slična je situacija i u Egiptu, gdje su se površine pod ovom kulturom prepolovile. Kvalitetom su zadovoljni, ali potražnja je velika, tako da će ove godine, kažu, teško moći da osiguraju povoljne cijene. Bijeli luk iz Španije i Argentine trenutno se na veliko prodaje za oko 2,80 eura po kilogramu, kineski je još skuplji, dok će egipatski koštati 1,85 eura.
Prema posljednjem izvještaju Sistema tržišnih informacija Srbije (STIPS), na Kvantaškoj pijaci protekle sedmice ponuda bijelog luka bila je slaba, dominantna cijena uvoznog iznosila je 300 dinara, a domaćeg 700 dinara po kilogramu.