BHDoktor

Bijeli luk zovu prirodnim antibiotikom: Namirnica koja intrigira i ljekare

bijeli luk prirodni antibiotik

Bijeli luk je možda i prva biljka na svijetu koja je službeno proglašena ljekovitom. Ima visoku nutritivnu vrijednost, podiže imunitet i ima mnoge zdravstvene prednosti. Sjemenke bijelog lukasadrže: vodu, bjelančevine, masti, ugljikohidrate, vlakna i minerale; natrij, kalij, magnezij, kalcij, fosfor, sumpor i željezo.

Glavni vitamini koje češnjak sadrži su: karoten, vitamin E, B1, B2, B3 i vitamin C. Glavnu zdravstvenu vrijednost daje mu biljni antibiotik – alicin koji ima antibakterijsko, antivirusno, antigljivično te antiparazitsko djelovanje.

Bijeli luk se može konzumirati u raznim varijantama, a preporučuje se uzimati svježi, po mogućnosti domaći.

Danas je u narodu uvriježen kao prirodni antibiotik koji pomaže organizmu da se odupre raznim bolestima.

Jedinstven sastav

Zbog svojeg jedinstvenog sastava, bijeli luk povoljno utječe na mnoge bolesti poput virusnih i bakterijskih infekcija, artritisa, kardiovaskularnih bolesti, bolesti dišnih puteva, probavnih tegoba, parazita i hroničnog umora.

Istraživanja potvrđuju da redovno korištenje bijelog luka regulira pritisak i nivo holesterola i šećera u krvi. Studije također govore o tome da bijeli luk može poslužiti kao odlična prevencija protiv mnogih vrsta raka.

Brojna istraživanja potvrđuju da ova biljka igra važnu ulogu u zdravlju našeg kardiovaskularnog sistema.

Najveća dobrobit bijelog luka se sastoji u tome, da on štiti krvne ćelije i žile od upalnih i oksidativnih procesa. Oštećenje krvnih žila visoko reaktivnim molekulama kisika je ključni faktor, koji povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti, uključujući infarkt i aterosklerozu. Oksidativno oštećenje također uzrokuje nepoželjne upale i oksidativni stres, koji povećava rizik od začepljenja krvnih žila.

Jedinstveni sastav bijelog luka štiti nas od oksidativnog stresa i upala.

Bijeli luk također utječe na nivo triglicerida i općenito, holesterola u krvi.

Bijeli luk sprečava stvaranje krvnih ugrušaka.

Vrlo impresivna je sposobnost bijelog luka ka smanjenju krvnog pritiska.

Ljekovito djelovanje bijelog luka na kardiovaskularni sistem je također povezano s visokim sadržajem vitamina C, vitamina B6, selena i mangana.

Nije da samo naš kardiovaskularni sistem može imati koristi od antiupalnih osobina bijelog luka. Uvodna istraživanja su pokazala, da češnjak djeluje i na naš koštani, mišićni i dišni sistem.

Bijeli luk ima i anti-reumatska svojstva, a izaziva poboljšanja kod upala uzrokovanih alergijama.

Gljivice i paraziti

U historiji medicine, antibakterijska i antivirusna svojstva češnjaka su legendarno poznata. Bijeli luk i njegovi sastojci su podvrgnuti brojnim istraživanjima, da bi se dokazalo njihovo djelovanje na infekcije, uzrokovane bakterijama i virusima. Ne samo to - njegovo djelovanje uključuje gljivice i parazite.

Jedan od sastojka bijelog luka - ajoen - pokazao se posebno učinkovitim u liječenju gljivice candida albicans.

Posebno zanimanje ljekara izaziva djelovanje bijelog luka na bakterije, koje su postale rezistentne na moderne antibiotike.

Istraživanja bijelog luka potvrđuju, da ova biljka ima značajna antikancerogena svojstva.

Da bi iskoristili ljekoviti potencijal bijelog luka, zgnječite ga ili ga sitno narežite. To pospješuje oslobađanje posebnih enzima, koji pretvaraju alliin u allicin - sastojak, koji je odgovoran za većinu ljekovitih svojstava bijelog luka.

Da bi se oslobodila maksimalna količina allicina, ostavite zgnječeni ili narezani bijeli luk na 5 minuta prije nego što ga pojedete ili skuhate.

Na dan bi trebali pojesti barem 3 čehna bijelog luka kako bi naš organizam dobio sve beneficije koje on donosi.