BHDoktor

Biologija ili mitologija: Šta zapravo znamo o G-tački?

šta znamo o G-tački isprepletene muške i ženske ruke na krevetu

Svi smo čuli za G-tačku, erogenu zonu vagine čijom se stimulacijom može postići seksualno uzbuđenje, snažni orgazmi i ženska ejakulacija. Ali, šta znamo o G-tački? Znamo da bi se ona trebala nalaziti uz unutarnji vaginalni zid, i da slovi za jedno od erotski najosjetljivijih mjesta na tijelu žene. Ali, iako mnogi među nama vjeruju u njeno postojanje, zapravo je malo onih koji su je zaista i pronašli.

Naime, G-tačka je zapravo prilično zagonetno područje oko kojeg naučnici još vode žučne rasprave. Iako je prilično spominjana u popularnoj kulturi na način koji daje naslutiti da o njoj sve znamo, šta zapravo stvarno znamo o G-tački i je li sve što se o njoj govori istinito i naučno utemeljeno?

Užitak se gradi u mozgu

G-tačka, ili Gräfenbergerova tačka, ime je dobila po Ernstu Gräfenbergu, ginekologu i naučniku koji se sredinom prošloga stoljeća bavio proučavanjem ženskih erogenih zona. Sam izraz 'G-tačka' u popularnu je kulturu ušao 1980., kada je objavljen članak u kojemu je opisan slučaj ženske ejakulacije povezan sa stimulacijom područja u stijenci vagine. Od tada je to područje postalo poznato kao G-tačka.

O G-tački napisani su nebrojeni naučni članci, eseji i knjige, spominje se u filmovima, knjigama i svakodnevnim konverzacijama. O njoj se zna jako malo, a ono što se zna često je kontradiktorno, što G-tačku čini jednom najvećih enigmi kad je riječ o ženskom tijelu i seksualnosti.

Pet naučno potvrđenih činjenica o G-tački:

  1. Postojanje G-točke još nije dokazano

Najzanimljivija činjenica u vezi G-tačke je da ona možda uopće ne postoji. Naime, iako se o postojanju specifične erogene zone u vagini spekulira već stoljećima. Još u 17. stoljeću nizozemski ljekar Regnier de Graaf opisao je postojanje ženske ejakulacije i erogene zone na zidu vagine – stručnjaci se slažu da ne postoje uvjerljivi dokazi da ona i postoji. G-tačka navodno se nalazi na prednjem zidu vagine na dubini od oko 50 do 80 milimetara. No, kako to varira, ne postoji ni konsenzus o njenoj tačnoj lokaciji.

Trebala bi biti veličine graška, ali stručnjaci se ni oko toga baš ne slažu. Ona bi mogla biti produžetak klitorisa, pa su neki predložili odbacivanje izraza 'G-tačka' i umjesto toga predlažu izraz 'klitouretrovaginalni kompleks' (CUV), koji bi opisao područje koje obuhvaća klitoris, uretru i vaginalni zid. Rasprava se nastavlja, a svake godine objavi se jednaki broj znanstvenih članaka koji brane postojanje G-točke koliko i onih koji ga opovrgavaju.

Stvarna pojava

  1. Stimulacija je djelomično psihološka

Studije pokazuju da oko 50 posto žena ne vjeruje u postojanje G-tačke. One koje vjeruju u pravilu su svjesnije svojih genitalija i imaju zdraviju predodžbu o njihovoj seksualnoj funkciji kao i zdraviji seksualni život. No, čak ni one ne mogu uvijek točno locirati gdje se nalazi njihova G-tačka. Zato su seksolozi razvili hipotezu da je seksualno uzbuđenje koje nastaje stimulacijom zidova vagine djelomično subjektivno, odnosno, da tamo ne postoji konkretna erogena zona već da je 'pronalaženje' G-tačke vezano uz općenito viši stepen uzbuđenja, ugode i zadovoljstva tokom seksualnog čina.

  1. Ženska ejakulacija stvarno postoji

Fenomen poznat kao ženska ejakulacija, koji se može postići stimulacijom klitorisa, često se povezuje i sa stimulacijom G-tačke. Ne zna se koja je konkretna funkcija ove tekućine, no svakako se po sastavu razlikuje od urina kad je riječ o količini uree i kreatinina. Budući da sadrži značajnu koncentraciju glikoproteina PSA, vjeruje se da ima antibakterijska svojstva u ženskoj uretri. Iako se naučnici slažu da je riječ o stvarnoj pojavi, njen izvor zapravo nije dokazan. Smatra se da potječe iz Skeneovih parauretralnih žlijezda, koje je prvi opisao škotski ginekolog Alexander Skene.

Žene su frustrirane

  1. Stimulacija može dovesti do intenzivnijeg orgazma

Znamo da veličina, intenzitet, trajanje i uopće postizanje orgazma kod žena ovisi o subjektivnim, ili psihološkim varijablama. Iako se stimulacijom klitorisa orgazam postiže brže, naučno je dokazano da stimulacija vaginalnog zida može pridonijeti njegovom većem intenzitetu. Nedavna studija objavljena u časopisu The Journal of Sexual Medicine pokazuje da 62 posto žena smatra orgazme vaginalnom stimulacijom ugodnijima od onih postignutih stimulacijom klitorisa.

  1. G-tačka može se proširiti, ali nije preporučljivo

Od kad je njeno postojanje ušlo u kolektivnu svijest, raste društveni, kulturni i medijski pritisak vezan uz G-tačku. Mnoge žene osjećaju frustraciju, nesigurnost i tjeskobu ako ju ne uspijevaju pronaći. Zato se često odlučuju za postupak 'proširenja' G-tačke. Riječ je o nehirurškom postupku ubrizgavanja kolagena ispod površine područja na kojemu se pretpostavlja da se nalazi G-tačka a koji obećava 'povećanje užitka i seksualnog zadovoljstva'. Postupak provodi ljekar, jednostavan je ali i tek privremen. Naravno, naučnici ovu intervenciju ne preporučuju, dijelom zbog toga što se ne slažu da G-tačka uopće postoji. Dijelom zato što ona može izazvati komplikacije kao što su infekcije, seksualna disfunkcija, bol i slično.