Naša tijela ovise o dnevno-noćnom ritmu. Tama u nama pokreće određene signale koje bi tijelo trebalo pratiti. Međutim, ako neko radi noćnu smjenu, ne dopušta svom tijelu da prati svoj biološki proces i upravo to dugoročno negativno utječe na njegovo zdravlje.
Noćna smjena bi mogla biti kancerogena?
Osim dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti, noćna smjena navodno potiče i rak. Prof. dr. Hajo Zeeb, voditelj Odjela za prevenciju i evaluaciju Leibniz Instituta za preventivna istraživanja i epidemiologiju, potvrdio je jasnu vezu između noćnih smjena i malignih tumora dojke, crijeva i prostate. Nekoliko studija sada je otkrilo da su noćne smjene vjerojatno kancerogene.
No postoji i rizik od drugih zdravstvenih oštećenja, poput depresije i tjeskobe. Tačna veza još uvijek nije jasna, ali istraživači sumnjaju na međudjelovanje poremećaja spavanja, nedostatka društvenih kontakata i stresa.
Gore spomenute kardiovaskularne bolesti obično se povezuju s nezdravom prehranom , pušenjem i premalo kretanja. Očekuje se da će se rizik od toga povećati za 7,1 posto svakih 5 godina. Kada noćna smjena završi, tijelo se regenerira i rizik od ove bolesti opet.