Dodik okom, Izetbegović skokom

Birači SDA su Izetbegoviću oprostili i uništenu reviziju presude protiv Srbije, oprostit će mu i novi savez s Dodikom, ali Komšićevi glasači ne praštaju tako lako 

Kako saznaje Raport, DF će podržati smjenu Konakovića, ali se neće upustiti u rizik da podrže Dodikove kandidate, čak i ako SDA uđe u vlast s SNSD-om
Foto: Fena

Nema nikakve dileme o tome da bi Bakir Izetbegović i SDA , već sutra ušli u koaliciju s Miloradom Dodikom i SNSD-om, ako bi im to omogućilo i ulazak u vlast.

Proteklih dana pokazalo se da je dovoljno da Milorad Dodik uputi jedan poziv Bakiru Izetbegoviću i da SDA krene u akciju kojom će omogućiti ostanak Dodika u vlasti.

Dodik okom, Izetbegović skokom

Ekspresno je uslijedila inicijativa državnih poslanika SDA za smjenu Elmedina Konakovića s pozicije ministra vanjskih poslova BiH što je samo jedan od signala SNSD-u da u SDA imaju saveznika.

Iako je učestvovala u smjenjivanju Nenada Nešića, za čiju smjenu su inicijativu potpisali i SDA-ovi poslanici, te u smjeni Nebojše Radmanovića, SDA nije podnijela inicijativu za smjenu primjerice SNSD-ovih ministara Staše Košarca i Srđana Amidžića.

Na taj način SDA je poslala jasnu poruku da Konakovićevom smjenom žele otvoriti sebi put ulaska u vlast, a da na tom putu neće ići u dalje rušenje Dodikovih kadrova.

Isti motiv, različito obrazloženje

Naravno i Dodik želi Konakovićevu smjenu, što iz osvete što je tražio da 9. januar bude proglašen danom žalosti u BiH, a i zbog toga jer je „Trojka“ s opozicionim strankama iz FBiH i RS-a smijenila Nebojšu Radmanovića s pozicije zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma PSBiH, te nagovijestila moguću koaliciju s opozicijom u tom domu iz RS-a.

Imajući u vidu kampanju koju SDA i DF već dvije godine vode protiv „Trojke“ optužujući je zbog koalicije s SNSD-om i HDZ-om i za servilan odnos prema tim strankama i navodnu izdaju BiH, činjenica da je SDA na prvi mig SNSD-a potrčala Dodiku u zagrljaj izaziva mučninu i gađenje zbog tolike količine licemjerstva i želje za vlašću po svaku cijenu.

Spremnošću da spašava Milorada Dodika i SNSD , SDA je izazvala ogorčenje kod većeg dijela javnosti koja je svjesna da je ovo ključni i presudni trenutak u kojem se Dodiku i njegovim udarima na državu BiH i njene građane, naročito bošnjačke nacionalnosti može i mora stati u kraj, ali da to SDA pokušava spriječiti.

Jer, Dodik „pritisnut“ sa svih strana i nemoćan pod teretom američkih, britanskih i njemačkih sankcija na bh. političkoj sceni održavao se još samo uz pomoć moći, ucjena i blokada koje su mu osiguravali kapaciteti u vlasti na državnom nivou.
I baš kada se počeo nazirati početak kraja Dodikove i SNSD-ove vladavine na nivou BiH, SDA je poslala signal zahtjevom za Konakovićevom smjenom da stoje SNSD-u na dispoziciji.

Istinska izdaja i tradicija spašavanje negatora genocida i države

I dok mnogi smatraju da bi ulazak SDA u koaliciju s SNSD-om mogao biti poguban, prvenstveno za SDA , naročito u svjetlu općih izbora naredne godine, takva predviđanja baš i nemaju uporište u dosadašnjoj praksi.

Jednostavno, Bakir Izetbegović dobro poznaje svoje biračko tijelo i računa na onaj, njemu odani dio koji je slijep na sve njegove greške i propuste makar se oni ticali i najviših državnih i nacionalnih interesa.

Testirao je Izetbegović svoje birače na sličan način i 2016. godine kada je u ljeto te godine u svojstvu člana Predsjedništva BiH „odlazeći na noge“ Miloradu Dodiku u kafanu „Barka“ u Istočnom Sarajevu ,u to vrijeme također izoliranom i pod sankcijama posrnulom Dodiku pružio ruku spasa i omogućio mu da dobije pare od MMF-a, ali i mu i ispunio sve želje o načinu odlučivanja u mehanizmu koordinacije procesa evropskih integracija koji je predsjednik SNSD-a obilato zloupotrebljavao proteklih godina.

Iako je SDA u to vrijeme bila u koaliciji na državnom nivou sa Svezom za promjene, Izetbegović je i tada, kao i danas nakon dvogodišnje pauze u saradnji s Dodikom ipak odlučio da mu pomogne i ojača njegovu poziciju u RS-u.

Međutim, Izetbegoviću njegovi birači nisu zamjerili spašavanje negatora genocida i napadača na državu i njene institucije, pa je on s Dodikom već nakon izbora 2018. godine ponovo ušao u koaliciju i u vlast.

Oprostili su Izetbegoviću njegovi i birači SDA i uništenu šansu za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije i uprkos tome što je i sam priznao da je godinu dana krio činjenicu da Sakib Softić tadašnji agent koji nas je trebao zastupati nije imao legitimitet, a njegovi glasači ostali su i gluhi i nijemi na glasna pitanja zašto je aplikacija za reviziju predata u zadnjem danu roka koji je bio čak deset godina.

Ovo su samo neki od primjera koji pokazuju da su SDA i Izetbegović za sebe osigurali bespogovornu podršku svojih glasača šta god pogrešno uradili.

Birači DF-a su kritičniji

No, birači Demokratske fronte, pokazuju to izborni rezultati te stranke otkako formalno i neformalno koalira s SDA, nemaju tako visok prag tolerancije prema greškama lidera DF-a Željka Komšića i pitanje je kako će se podrška ove stranke aktuelnim akcijama SDA koje idu u prilog SNSD-u odraziti na podršku članstva i simpatizera DF-a.

Kako saznaje Raport , toga su itekako svjesni u DF-u i njihova podrška SDA, u pogledu rekonstrukcije Vijeća ministara BiH mogla bi se svesti na podršku inicijative za smjenu Konakovića, ali ne i za potencijalno formiranje novog Vijeća ministara BiH ukoliko bi u njemu ponovo bili kadrovi SNSD-a.

Svjesni su u DF-u da je za njih prevelik rizik spašavati Dodika i da im SDA ne može ni sa kakvim uslugama i pozicijama kompenzirati gubitak koji im prijeti ako se upuste u glasanje za Dodikove kadrove i stranku.

Prema navodima Raportovih izvora, Komšić je već upozorio Izetbegovića da se on neće upuštati u avanturu glasanja za kadrove SNSD-a čak ako u vlast bude ušla i SDA, koju je DF do sada zdušno u svemu podržavao.

Takav stav ne odgovara SDA, jer su im itekako značajna tri glasa DF-a u Predstavničkom domu, ali i jedan u Domu naroda PSBiH gdje je do sada delegat DF-a slijedio stavove delegata SDA, ali nije bilo situacija da se podržavao SNSD.

Također, u DF-u su svjesni da su oni za HDZBiH nepoželjan partner za vlast u bilo kakvoj kombinaciji, dok SDA nema nikakvih problema da i s HDZ-om ponovo uđe u partnerske odnose, čak ako bi u tom slučaju DF u nekoj opciji bio i zakinut.

Inače, DF je na prvim općim izborima nakon što je osnovan i to 2014. godine na državnom nivou osvojio oko 150.000 glasova i tada je u Predstavničkom domu PSBiH imao čak pet poslanika.
Na narednih dvoje općih izbora i to 2018. i 2022. godine DF je na nivou izbora za Državni parlament osvojio oko 50.000 manje glasova i u zadnja dva saziva Predstavničkog doma PSBiH ima po tri poslanika.

Upućeni u dešavanja u toj stranci vjeruju da je padu broja glasača doprinijelo upravo koaliranje s SDA, te da bi u tom svjetlu trebalo posmatrati i rizik koji nosi nova podrška SDA.