prednosti i mane

Biti vegan je (ne)zdravo

Vegani izbjegavaju životinjske proizvode iz raznih razloga: zbog okoliša, dobrobiti životinja i vlastitog zdravlja. Jer velika konzumacija mesa ne samo da uzrokuje velike patnje životinjama, već i negativno utiče na našu klimu, pa čak i potiče kardiovaskularne bolesti. Prednosti su očigledne, ali da li je veganska prehrana dugoročno zdrava i za naše tijelo?

Nedostatak nutrijenata: Koliko je zaista zdravo biti vegan?

U raspravi o veganskoj prehrani i dalje postoji predrasuda da vegani uglavnom pate od nutritivnih nedostataka. Vitamin B12 posebno igra važnu ulogu. Nalazi se gotovo isključivo u životinjskim proizvodima i posebno je važan za nervni sistem i stvaranje krvi. Bez unosa B12, vegani rizikuju dugotrajnu štetu, zbog čega je suplementacija neophodna.

Svjestan odabir biljnih izvora važan je i za nutrijente kao što su željezo i omega-3 masne kiseline, kao što su mahunarke i obogaćena hrana. Međutim, studije pokazuju da nedostatak gvožđa nije češći među veganima nego među mesojedima.

Vegani često imaju manji rizik od bolesti životnog stila

Postoje neki nutrijenti kojima su vegani mnogo bolje opskrbljeni od mješovite prehrane. To su prvenstveno vitamin C i folna kiselina iz svježeg voća i povrća, sekundarne biljne supstance kao i magnezijum i vlakna iz proizvoda od cjelovitih žitarica. Visok unos vlakana u veganskoj prehrani također promovira zdravlje crijeva. Dobro planirana veganska prehrana također može značajno smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti, visokog krvnog pritiska i dijabetesa tipa 2.

Međutim, veganstvo nije automatski zdravo. Neuravnotežena veganska prehrana koja se u velikoj mjeri oslanja na prerađene proizvode može biti vrlo nezdrava. Smrznute pizze i veganski gotovi proizvodi često sadrže skrivene šećere, transmasti i puno soli. Mnogi proizvodi zamjene za meso također su obogaćeni pojačivačima okusa ili umjetnim aromama koji mogu biti štetni po vaše zdravlje. Stoga je preporuka koristiti organske alternative, provjeriti listu sastojaka i obratiti pažnju na sadržaj masti i soli.

Oni koji jedu meso konzumiraju više soje od vegana

Uobičajena kritika veganske prehrane je navodno velika potrošnja soje, koja je štetna za okoliš. Ali podaci pokazuju drugačiju sliku: oko 80 posto svjetske proizvodnje soje koristi se za stočnu hranu, a ne za proizvodnju tofua ili zamjene za meso. Ćevap od peradi indirektno sadrži oko četiri puta više soje od tofu ćevapa iste veličine - samo iz hrane za životinje. Oni koji jedu meso obično konzumiraju više soje od najstrožijih vegana.