Kćerka bivšeg uzbekistanskog predsjednika Gulnara Karimova, koja je bila pop zvijezda i diplomata, potrošila je 240 miliona dolara na imanja od Londona do Hong Konga.
Organizacija Freedom For Eurasia objavila je da je Karimova koristila britanske kompanije za kupovinu kuća i aviona. Za kupovinu je koristila sredstva koja su stečena mitom i korupcijom.
Pop zvijezda bila u zatvoru
Britanske vlasti bile su optužene da ne rade dovoljno na sprečavanju kriminalaca da u inostranstvu koriste imovinu Velike Britanije za pranje novca.
U izvještaju pomenute organizacije navedeno je da nema nagovještaja da su oni koji su radili za kompanije koje su povezane sa Karimovom znali za bilo kakve malverzacije vezane za izvor novca, prenosi Nova.rs.
Dugo se smatralo da je Gulnara (51) trebalo da naslijedi svog oca Islama Karimova. On je bio predsjednik Uzbekistana od 1989. pa do smrti 2016. godine.
Karimova se pojavljivala u pop spotovima pod umjetničkim imenom Guguša. Vodila je kompaniju za nakit i bila ambasador u Španiji. Prije devet godina nestala je iz javnosti.
Kasnije se ispostavilo da je bila privedena zbog optužbi za korupciju dok je njen otac još bio na vlasti. Potom je 2019. završila u zatvoru zbog kršenja uslova kućnog pritvora. Ovaj pritvor joj je određen 2017. godine.
Karimova je optužena da je dio kriminalne grupe koja je kontrolisala imovinu vrijednu više od milijardu dolara u 12 zemalja. Tu je imovina u Velikoj Britaniji, Rusiji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima...
Izvještaj Freedom For Eurasia ocijenio je slučaj Karimove jednim od „najvećih slučajeva mita i korupcije svih vremena“.
U međuvremenu, Karimova i njeni saradnici prodali su dio imovine koja je navodno stečena koruptivnim sredstvima.
Mnogo nekretnina
Istragom o njenoj imovini identifikovano najmanje 14 nekretnina za koje se sumnjiči da su kupljene prije nego što je uhapšena.
Organizacija Freedom For Eurasia navela je i firme u Londonu i na Britanskim Djevičanskim ostrvima. Za njih tvrdi da su ih Karimova i saradnici koristili u cilju trošenja zarade stečene kriminalom.
Jedan od istraživača te organizacije Tom Maine kazao je da je „zabrinjavajuća lakoća“ kojom je Karimova uspjela da kupi toliko imovine u Velikoj Britaniji.
„Vlastima je trebalo do 2017. godine da bilo šta urade, godinama nakon što su druge zemlje već zamrzle bankovne račune i imovinu koja je pripadala njoj“, dodao je on.