Godinama unazad Emir Hrenovica, nekadašnji ministar privrede KS pokušava da dokaže da nikada nije uzeo novac od bivšeg zastupnika Skupštine KS Damira Čardžića.
Prije deset godina, tadašnji zastupnik NsRZ Damir Čardžić ulazi u parlamentarnu većinu koju okuplja SDA. Čardžić je, kao i sad već preminuli Esed Radeljaš bio glas prevaga u toj većini pa su obojica dobili po ministarstvo i niz preduzeća.
Čardžiću je tad pripalo Ministarstvo privrede KS. On tad imenuje Emira Hrenovicu za ministra. Tad Čardžić Hrenovici, koji je sam na papiru član SDP-a, govori da moraju potpisati neki ugovor kako bi se on i NsRZ osigurali da se ne vrati SDP-u. Potpisuju fiktivni ugovor. Po njemu, Hrenovica je od Čardžića posudio 100.000 eura.
Cijeli slučaj godinama na sudu
Međutim, kada su zahtjevi Čardžića prema ministru Hrenovovici postali megalomanski nastali su problemi. Hrenovica tvrdi da je Čardžić dirigirao kome će se i koliko isplaćivati poticaja, ko će se u koji odbor i komisiju imenovati... Kada je došla ne red prodaja Skenderije i zemljiša PD Butmir, Hrenovica je otkazao poslušnosti. Dan poslije, Čardžić je aktivirao fiktivni ugovor. Kada je Hrenovici došla obavijest da mora vratiti 100.000 eura koje nikad nije uzeo, završio je u bolnici. Cijeli slučaj godinama je na sudu i još uvijek nema svoj rasplet.
U razgovoru za Raport Hrenovica se prisjetio kako je sve krenulo, ali i kazao nam kroz šta njegova porodica.
"Potpisao sam taj ugovor u njegovoj kancelariji. Stvarno sam mislio da je to prijateljski i nikada nisam ni pomislio da može doći do ovoga. Vjerovao sam mu. Kasnije sam saznao da je bilo više tih ugovora. I druge kolege iz ove stranke su potpisivale ovaj isti dokument. Fiktivni ugovor je pokrenut zbog neslaganjem s preduzećem 'Poljoprivredno dobro Butmir', pojašnjava Hrenovica.
Na adresu Hrenovice 2013. godine stiže obavijest da Čardžiću mora vratiti 200.000 KM. Od toga dana pa sve do danas on vodi pravnu bitku da dokaže da nikada nije ni uzeo taj novac.
Nije bilo dovoljno dokaza
Ističe da je dobio prvostepenu presudu na Općinskom sudu u Sarajevu. Tada se u presudi navodi kako se odbija tužba Damir Čardžića te da nema dovoljno dokaza da je Hrenovica uzeo pare.
U obrazloženju prvostepene presude je istaknuto:
"Tužitelj nije dokazao da je svoju obavezu predaje pozajmljenog novca tuženom ispunio. Naime, nejasno je da tužitelj ne posjeduje niti jedan materijalni dokaz na okolnost predaje novca tuženom, u vidu priznanice, uvjerenje sačinjenog kod notara u momentu predaje novca. Ili svjedoka, ukoliko uzmemo u obzir da se radi o velikom iznosu novca.
S obzirom da su sud nije na osnovu ocjene provedenih dokaza tužitelja, uspio utvrditi odlučne činjenice iz tužbenog zahtjeva, sud je zaključio da primjenom pravila o teretu dokazivanja i tužbeni zahtjev tužitelja odbio", navedeno je u prvostepenoj presudu iz 2017. godine.
Međutim, tu cijela priča nije stala. Nakon ove odluke Općinskog suda u Sarajevu, Čardžić se odlučuje da uloži žalbu.
Hrenovica: Jednom nogom sam u Barama
"Dobio sam kao što znate provstepenu da nisam uzeo nikakve pare. Onda se Čardžić žalio. Donesena je odluka da drugostepena obara prvostepenu presudu. Napravimo i reviziju. Međutim, i ona se odbija. Sve smo to predali Ustavnom sudu Federacije BiH. Sada se to čeka", kazao je vidno uznemiren Hrenovica.
Hrenovica ističe kako proteklih nekoliko godina njegova porodica i on prolaze kroz veliku agoniju.
"Sud mi je htio uzeti i stan, ali on nije bio na meni. Živim kao podstanar kod punice. Kao nagradu za sve ovo dobio sam dijabetes. Dajem svakog dana sebi inzulin i jenom nogom sam u Barama. Lako bih ja za sebe. Ne mogu ženu da ostavim u dugovima. Godinama unazad ne mogu da nađem ni posao", kazao nam je Hrenovica.
U svojoj pravnoj borbi promijenio je pet advokata, a sada više nema novca da plati niti jednog.
Nemam para za advokata
"Svi advokati su me prevarili, a sada nemam para da platim dobrog advokata. U dugovima sam. Imao sam neki prostor na Ciglanama zajedno sa bratom, ali i to sam prodao kako bih mogao platiti advokate. Dobivao sam i razne prijetnje. Čardžić je mi šalje kamatare. Kažu da uplatim 50.000 KM i da će sve zaboraviti. Nemam", kazao nam je.
Hrenovica je svjestan da on nije jedina žrtva koja je nasjela na potpis fiktivnog ugovora. S obzirom na to da se nakon svakih izbora pojavljuju preleteči neke stranke se upravo na ovaj način osiguravaju. Hrenovica ima poruku za njih.
"Mogu samo da im kažem da ne budu naivni. Vjerovao sam prijateljima, a upao sam u okrilje kriminalne hobotnice. Neka obrate pažnju sa kim se dogovaraju. Pola ih je u zatvoru, a oni koji nisu, rade za ove što su u zatvoru. Dobro provjerite i pazite kome vjerujete", zaključio je u razgovoru za Raport Emir Hrenovica.
Pozvali smo i Damira Čardžića na Raport. Međutim, rekao je da ne želi ništa da komentira jer proces na sudu još uvijek traje.