PLEME TIDUNG

Bizaran običaj: Mladenci nakon vjenčanja tri dana ne smiju koristiti toalet i tuš jer se vjeruje da to donosi plodnost i sreću

Uprkos činjenici da smo već duboko zakoračili u 21. vijek, mnogi svadbeni običaji širom svijeta odolijevaju neumoljivom zubu vremena te i dalje služe kao sredstvo ujedinjavanja ljudi

Vjenčanje predstavlja jedan od najznačajnijih životnih događaja koji simbolizira početak zajedničkog putovanja između dvoje ljudi. Ovaj svečani dan oblikuje sudbinu mladenaca i živote njihovih porodica i prijatelja, a njegov ključan element svakako su i običaji koji ga prate. Bilo da su to bliske tradicije predivnog Mediterana ili egzotični rituali dalekih afričkih i azijskih zemalja, svadbene ceremonije odražavaju kulturno naslijeđe i uvijek nas podsjećaju na to koliko je svijet raznolik, predivan, čudesan, zanimljiv i, ponekad, vrlo neobičan!

Mladenci u maleziji ne mogu koristiti kupaonicu 3 dana nakon obreda

Uprkos činjenici da smo već duboko zakoračili u 21. vijek, mnogi svadbeni običaji širom svijeta odolijevaju neumoljivom zubu vremena te i dalje služe kao sredstvo ujedinjavanja ljudi. Štoviše, neke tradicije koje i danas opstaju stare su i po nekoliko hiljada godina, a jedna od iznimno zanimljivih krije se u Maleziji. Naime, pleme Tidung njeguje običaj koji propisuje da se mladenci nakon ceremonije trebaju suzdržavati ne samo od intimnosti, već i od korištenja toaleta. Ovaj ritual, star stotinama godina, zabranjuje novovjenčanim parovima upotrebu toaleta tokom tri dana i tri noći neposredno nakon ceremonije vjenčanja.

Stvar nadzire neko iz porodice, a ako se običaj zanemari – par će u braku biti nesretan

Ceremonija vjenčanja naroda Tidung, iako slična uobičajenim obredima, sadrži jedinstvenu tradiciju. Nakon što mladenci prožive svečanost obilježenu pompom i raskoši, par se povlači u svoju intimnu sobu. Tokom prvih tri dana braka, od njih se očekuje da zajedno provedu vrijeme bez mogućnosti korištenja WC-a, obavljanja nužde ili kupanja.

Kako bi se osiguralo strogo pridržavanje ove drevne tradicionalne prakse, postavljaju se nadzornici koji su obično članovi porodice. Njihova uloga je osigurati da novovjenčani par bude opskrbljen ograničenim količinama hrane i tekućine te im pružiti moralnu podršku kako bi uspješno prošli kroz ovaj izazovni period.

Pleme Tidung praktikuje ovaj ritual s uvjerenjem da donosi sreću, plodnost, prosperitet, dugovječnost i blaženstvo u braku. Čak vjeruju kako mala greška ili propust može rezultirati preranom smrću jednog ili oba partnera, te da će ih kroz život pratiti nesreća i različite nevolje. Mnogi se pitaju kako Pleme Tidung uspijeva u tome, no činjenica je da ritual provode uspješno već generacijama, što dodatno izaziva čuđenje i divljenje.

Pleme koje živi u skladu s prirodom

Pleme Tidung predstavlja jednu od etničkih manjina u Maleziji. Smješteno na sjeveroistoku ove multikulturalne zemlje, pleme ima bogatu kulturnu baštinu koja se prenosi s generacije na generaciju. Njihov jedinstveni identitet ogleda se u njihovom jeziku, običajima, umjetnosti i načinu života. Tradicionalno, pripadnici plemena su bili poljoprivrednici i ribari, te su živjeli u skladu s prirodom. Njihova kultura odražava duboko ukorijenjenu povezanost s morem i šumama koje ih okružuju.