Pogrešan prelazak semafora u Kini ne donosi samo novčanu kaznu.
Ta azijska država počela je javno da izvrgava ruglu građane koji su počinili takav prekršaj, čime je narušen ugled i privatnost prestupnika.
Kineske vlasti poslednjih godina koriste naprednu tehnologiju da identifikuju i osramote osobe koje prekrše saobraćajne propise.
Da li je ova kazna nesrazmerna učinjenom prekršaju? Mogli bismo reći da jeste, ali u Kini zapravo nema ozbiljnih javnih rasprava.
Prvi sistem je instaliran 2018. godine u gradu Daje u provinciji Hubej. Na semaforima ispred kojih se nalazi "zebra" postavljen je senzorski sistem za otkrivanje nepropisnih prelazaka pješačkog prelaza.
U tom slučaju, prvo se aktivira niz mehanizama koji prskaju finu izmaglicu hladne vode na prekršioca, a sve je praćeno snimljenim glasom koji upozorava:
"Molim vas, nemojte sada prelaziti ulicu, opasno je", prenosi revijahak.hr.
Međutim, proces inovacije se tu nije zaustavio. Godine 2019. nekoliko gradova u Kini, poput Šangaja, počelo je da koristi još napredniji sistem koji kombinuje kamere za prepoznavanje lica sa ogromnim ekranima.
@jackthebackpacker They have jaywalking cameras that can publically shame you! #china #travel #wuhan #traffic #cars ♬ original sound - Jackthebackpacker
Ovaj sistem ne samo da snima pješake koji prelaze na crveno svjetlo, već i projektuje njihova lica na ekrane koji se nalaze na javnim putevima.
Najšokantnija stvar u vezi sa ovom mjerom je to što fotografije ostaju vidljive nedjelju dana.
Ali ni to nije sve, jer se na ekranu objavljuje i dio lične karte prekršioca, što se shvata kao zadiranje u privatnost.