Američki državni sekretar Antony Blinken rekao je da su SAD vidjele dokaze kineskih pokušaja da "utječu i vjerovatno se miješaju" u predstojeće izbore u SAD, unatoč prethodnoj objavi predsjednika Xi Jinpinga da to neće činiti.
Blinken je to komentirao u intervjuu za CNN na kraju trodnevnog putovanja u Kinu, gdje je glavni američki diplomat proveo sate sastajući se s najvišim kineskim dužnosnicima, uključujući Xija, dok su dvije zemlje rješavale niz spornih pitanja od američkih tehničkih kontrola do podrške Pekinga Moskvi.
Blinken je rekao da je ponovio poruku koju je predsjednik Joe Biden dao Xiju tokom njihovog samita u San Franciscu prošlog novembra da se ne miješa u američke predsjedničke izbore 2024. Tada je Xi obećao da Kina to neće učiniti, navodi CNN.
“Vidjeli smo, općenito govoreći, dokaze o pokušajima utjecaja i nedvojbenog uplitanja, i želimo biti sigurni da se to prekine što je prije moguće”, rekao je Blinken na pitanje je li Kina do sada kršila Xijevu predanost Bidenu.
"Svako miješanje Kine u naše izbore je nešto što vrlo pažljivo promatramo i potpuno nam je neprihvatljivo, pa sam želio biti siguran da će ponovno čuti tu poruku", rekao je Blinken, dodajući da postoji zabrinutost za Kinu i druge zemlje koje igraju na postojeće društvene podjele u SAD u kampanjama utjecaja.
Peking je opetovano rekao da se ne miješa u izbore u SAD, na temelju svog načela nemiješanja u unutarnje poslove drugih zemalja. Kina ili akteri za koje se vjeruje da su povezani s Pekingom optuženi su za političko uplitanje u druge zemlje, poput Kanade.
Blinken je također rekao da je iskoristio svoj sastanak kako bi izrazio zabrinutost Bidenove administracije oko kineske podrške ruskoj odbrambenoj industrijskoj bazi – i kako bi naglasio da će SAD poduzeti daljnje korake povrh postojećih sankcija za više od 100 kineskih subjekata i pojedinaca ako takva potpora nastavlja.
SAD vjeruje da kineska podrška omogućuje Rusiji da poveća proizvodnju tenkova, streljiva i oklopnih vozila – i da nastavi svoj napad na Ukrajinu.
"Ono što smo rekli Kini je sljedeće - poduzet ćemo radnje (koje) već imamo, a ako ne prestane, morat ćemo poduzeti više radnji, a možete i predvidjeti da će druge zemlje također", rekao je Blinken, dodajući da je to pitanje pokrenuo i ministru vanjskih poslova Wang Yiju i Xiju. "Očekujemo da djeluju, a… ako ne, mi ćemo."
Odbio je dati vremenski okvir za daljnje akcije i rekao da kineske kolege nisu priznale ulogu ove robe u ratu u Ukrajini, ali je to okarakterizirao kao trgovinu s Rusijom i rekao da uspjeh Moskve ne ovisi o Kini.
Peking je prethodno kritizirao SAD kao "neutemeljene optužbe" zbog "normalne trgovinske i ekonomske razmjene" između Kine i Rusije.
Kina je dugo tvrdila da održava neutralnost u ukrajinskom ratu i nastavila se predstavljati kao potencijalni mirovni posrednik u sukobu, iako je ojačala svoje gospodarske, strateške i diplomatske veze s Rusijom od početka rata.