izronili iz ruševina

Bliskom istoku prijeti totalni rat. Može li izraelska Željezna kupola preživjeti udar “najjače vojske bez države” na svijetu?

Prekogranična neprijateljstva povećala su avet regionalnog požara i potaknula intenzivne diplomatske napore za deeskalaciju napetosti

Vjeruje se da je Hezbollah najnaoružanija "nedržavna" grupa na svijetu.

Uz podršku Irana i sa sjedištem u Libanu na istočnom Mediteranu, šiitska islamistička grupa učestvuje u sukobima s izraelskim snagama na južnoj granici Libana od 8. oktobra prošle godine.

Prekogranična neprijateljstva povećala su avet regionalnog požara i izazvala intenzivne diplomatske napore za deeskalaciju napetosti.

Sofisticiran arsenal

Iako se ne može mjeriti s izraelskom vojnom snagom, Hezbollahov sve sofisticiraniji arsenal ima potencijal nanijeti značajnu štetu Izraelu i njegovim saveznicima u regiji.

Izrael bi se također morao boriti s Hezbollahovom strateškom dubinom, prenosi CNN.

Grupa je dio osovine militanata predvođene Iranom koja obuhvata Jemen, Siriju, Gazu i Irak.

Neke od tih grupa značajno su povećale koordinaciju od oktobra, kada je Izrael pokrenuo rat u Gazi nakon što su militanti predvođeni Hamasom napali ovu zemlju.

Tokom proteklih deset mjeseci, Hezbollahovi partneri u regiji bili su uključeni u tinjajući sukob s Izraelom i njegovim saveznicima.

Jemenski Huti povremeno su pucali na brodove u Crvenom moru, arteriji globalne trgovine, kao i na Izrael.

Islamski otpor u Iraku, krovna grupa tvrdokornih šiitskih frakcija, također je pokrenula napade na američke položaje u toj zemlji.

Osovina je uvjetovala prekid tih neprijateljstava prekidom vatre u Gazi, rebrendirajući se kao "front podrške" Palestincima u Gazi, kako je opisao viši vođa Hezbollaha.

Hezbollahove borbene snage izronile su iz ruševina izraelske invazije na Bejrut 1982. godine.

U to vrijeme bila je to grupa islamističkih boraca koju je podržavala novonastala Islamska Republika Iran.

Nakon toga uslijedio je meteorski porast vojne i političke moći grupe. Godine 2000. njegovi gerilski borci prisilili su izraelske snage na povlačenje iz južnog Libana, okončavši okupaciju dugu više od 20 godina.

Razorili Liban

Godine 2006. preživjeli su i 34-dnevni rat s Izraelom koji je razorio Liban.

Tokom pobune u Siriji koja se pretvorila u građanski rat 2010-ih, borila se u ime sirijskog predsjednika Bashara al-Assada dok je on brutalno uništavao oružane opozicione snage i izazvao veliki broj civilnih žrtava.

Dok se borio u rovovima tog gotovo desetljeće dugog rata, Hezbollah se iskusio u urbanom ratovanju i učvrstio svoje saveze s drugim grupama koje podržava Iran i koje se bore u Siriji.

Također je očistio vitalnu rutu snabdijevanja oružjem između Irana i Libana, preko svojih partnera u Iraku i Siriji, dodatno ojačavši svoj arsenal.

Tokom svog desetljećima dugog sukoba s Izraelom, Hezbollah je bio angažiran u asimetričnom ratovanju. Nastojala je grupa povećati svoju političku i vojnu moć.

Međutim, Hezbollah pažljivo uvlači konac u iglu.

Izazivanje pune vatrene moći Izraela moglo bi značajno degradirati sposobnosti grupe, unazaditi je godine - ako ne i decenije - i uništiti velike dijelove Libana, koji je pokleknuo pod teretom svoje dugogodišnje finansijske krize.

Velike žrtve

Grupa je već izgubila više od 400 boraca, uključujući komandante, u graničnim sukobima s Izraelom od oktobra.

Oko 150 civila ubijeno je u izraelskim napadima, prema CNN-ovoj analizi javno dostupnih brojki.

Utjecaj na Izrael također je bio znatan, s više od 60.000 ljudi raseljenih s njegovog sjevernog pograničnog područja i desetinama ubijenih, uključujući vojnike i civile.

Dok se sukobi na granici nastavljaju, Hezbollah pokušava, s određenim uspjehom, potkopati izraelski hvaljeni sistrem proturaketne odbrane poznat kao Željezna kupola.

Pokušao je to učiniti napadajući njegove platforme i zatrpavajući ih rojevima bespilotnih letjelica i projektila kratkog dometa kako bi otvorio put drugim projektilima da dosegnu dublje u izraelsku teritoriju.

Hezbollahove šanse za preživljavanje u totalnom ratu s Izraelom ovise o tome može li nadmudriti ove sisteme koji su posljednjih mjeseci presreli hiljade projektila u zraku iz Irana, Gaze i Libana.

Zbog rastuće moći Hezbollaha, mogući sveopći rat između Izraela i Libana gurnuo bi Bliski istok u nepoznate vode. Diplomatski napori da se to spriječi vjerovatno će se nastaviti bez prekida.