Na početku proljeća, dok još nije sezona svim onim sočnim vrstama povrća zbog kojih volimo kasno proljeće i ljeto, a već smo se zasitili kupusa, poriluka i kelja, blitva nam je prava spasiteljica. Bogata je vitaminima A, B1, B2, C, E i K. Blitva obiluje magnezijem, željezom, kalijem, kalcijem i važnim mineralnim solima.
Potom, sadrži niz antioksidansa koji, kako se vjeruje, smanjuju izglede za nastanak hroničnih bolesti, ali i nekih vrsta raka. Djeluje protuupalno, pomaže očuvanju dobre krvne slike i zdravlja srca te pomaže dijabetičarima, a uz sve navedeno, potiče probavu i mršavljenje.
Blitva se s pravom smatra "čuvaricom zdravlja", a ugledni nutricionist George Mateljan svrstava je među najzdravije na svijetu u svojoj knjizi "Najzdravije namirnice svijeta".
U istom djelu Mateljan nam otkriva i kako mnogi prilikom pripreme blitve rade jednu veliku grešku. Grešku zbog koje dobar dio spomenutih vrijednih sastojaka bacamo niz slivnik.
Ako zajedno kuhate peteljke i lišće, nemojte to više raditi, savjetuje nas ugledni nutricionist. Peteljci treba duže vremena da se skuha nego lišću pa se na ovaj način lišće nepotrebno prekuhava. Stoga, dok čistite blitvu odvojite peteljke pa ih ranije ubacite u lonac kipuće vode, vrlo brzo nakon krompira narezanog na kockice. Kad je krompir skoro skuhan, ubacite i lišće.
Skuhat će se vrlo brzo. Bez prekuhavanja zadržat će puno više spomenutih vrijednih sastojaka koji dužim kuhanjem prelaze u vodu. Ujedno, blitva će vam na ovaj način zadržati više okusa.