Ekonomija

Boeing snizio prognozu potražnje za avionima u idućih 20 godina, Airbus povećao

Američki proizvođač zrakoplova Boeing očekuje snažnu potražnju za avionima do 2031. godine, ali za razliku od evropskog konkurenta Airbusa snizio je prognozu za idućih 20 godina.

Očekuje se da će proizvođači u periodu od 2022. do 2031. godine kupcima isporučiti oko 19.575 novih putničkih i teretnih aviona, objavio je Boeing u godišnjoj prognozi za tržište avionima, objavljenoj uoči Međunarodnog sajma u Farnboroughu u Engleskoj.

Procjene su više nego za 10-godišnje period od 2021., godine projekcije iz 2021., uprkos tome što su te brojke bile uključivale i 710 aviona za ruske avio kompanije.

Boeing je istovremeno snizio projekciju potražnje za novim avionima u 20-godišnjoj prognozi, do 2041. godine, za razliku od evropskog rivala Airbusa, primjećuje agencija Dpa.

Tako sada predviđa globalnu potražnju od 41.170 aviona do 2041., nasuprot 43.610 projiciranih prije godinu dana, što pokazuje pad čak i kada se uzmu u obzir i avioni za Rusiju, rekao je Darren Hulst, voditelj marketinga u Boeingovom odjelu za komercijalne avione.

Projekciju za cijelu industriju u Boeingu temelje na očekivanjima slabijeg rasta globalne ekonomije i zasićenijeg tržišta aviona u drugom desetljeću.

Sankcije nametnute Rusiji zbog invazije na Ukrajinu zabranjuju zapadnim proizvođačima aviona isporuke na rusko tržište, podsjeća Dpa.

Rusija istovremeno nije vratila stotine aviona koje je uzela u najam od inostranih vlasnika, što u praksi eliminira rusku potražnju za Airbusovim i Boeingovim avionima.

Za razliku od Boeinga, evropski Airbus predviđa veću potrebu za novim avionima u sljedećih 20 godina no što je bio predvidio u prijašnjoj procjeni.

U najnovijim tržišnim projekcijama, objavljenim prije nekoliko dana, predviđa globalnu prodaju 39.490 zrakoplova do 2041. godine - za 470 zrakoplova više nego u prošlogodišnjoj prognozi za period do 2040. godine, podsjeća Dpa.