tradicija

Bogata, sočna i slatka: Pravi recept za savršenu baklavu

Baklava je bogata, slatka i sočna slastica koju poznaje cijeli svijet, a originalno nam dolazi iz kuhinja Turske, Grčke te mnogih arapskih i bliskoistočnih zemalja. Poslastica je to koja se dobro udomaćila u Bosni i Hercegovini, a tradicionalno se pravi za Bajram.

Dobro nam je svima znano da se radi o desertu napravljenom od tankih jufki, premazanih otopljenim puterom pa nadjevenim mljevenim i sjeckanim orašastim plodovima. Na našim su prostorima to najčešće orasi, dok se u drugim zemljama mogu naći i baklave punjene pistacijama, bademima, pa i čokoladom.

Završni je korak zalijevanje baklave slatkim agdom koja je zaslužna za slatkoću i sočnost same baklave. Baklava se služi dobro natopljena, stoga je bitno pustiti je da odstoji barem dan-dva prije služenja kako bi se u potpunosti uživalo u njezinoj slojevitosti i bogatstvu okusa.

Smatra se da je verzija baklave poznate nam danas, najvjerojatnije razvijena u kuhinjama palače Topkapi. Prema predaji, sultan je na petnaesti dan ramazana u ceremonijalnoj procesiji nazvanoj Baklava alay janjičarima predstavljao upravo pladnjeve baklave.

Donosimo recept za tradicionalnu bosansku baklavu, a još imate vremena da je pripremite.

Sastojci

1 kg gotovih kora za baklavu (jufki)

Za nadjev

  • 900 g mljevenih oraha
  • 100 g sjeckanih oraha
  • 150 g šećera
  • 250 g putera
  • 100 ml ulja

Za agdu

1 kg šećera
voda

Priprema

  1. Najprije napravite agdu: uspite šećer u lonac, prelijte vodom tako da voda bude dva prsta iznad šećera pa kuhajte oko 20 minuta na jačoj vatri. Sirup ne treba biti jako gust. Ostavite agdu da odstoji i da se potpuno ohladi.
  2. Iskrojite kore po mjerama pleha u kojem ćete peći baklavu. Orahe sameljite i pomiješajte ih sa šećerom, a dio oraha naveden u sastojcima nasjeckajte nožem.
  3. Na laganoj vatri otopite puter, dodajte mu ulje i izmiješajte.
  4. Složite prve tri kore u pleh, na njih istresite svu količinu sjeckanih oraha. Preko njih stavite dvije kore, premažite ih toplim otopljenim maslacem i uljem pa pospite orasima (možete orasima posipati i svaku koru). Ponavljajte postupak dok ne potrošite sve sastojke. Završite baklavu tako da je prekrijete s tri kore, od kojih dvije premažite otopljenim maslacem i uljem, dok posljednju ostavite suhom.
  5. Prije rezanja dlanovima dobro poravnajte i pristinite baklavu pa je oštrim nožem narežite u formu romba.
  6. Stavite peći u prethodno zagrijanu pećnicu na 190 °C i pecite 10 minuta, potom smanjite temperaturu pećnice na 150 °C i pecite narednih 45 minuta. U slučaju da vam baklava prebrzo tamni, prekrijte je aluminijskom folijom.
  7. Pečenu baklavu izvadite iz pećnice i vruću je zalijte hladnom agdom. Preko baklave stavite papir za pečenje pa je oko 10 minuta pritisnite plehom kako bi se kore izravnale.
  8. Baklava je najbolja kad na hladnom mjestu odstoji jedan do dva dana.