BHDoktor

Bolest koja je oborila Madonnu: Zvuči ‘obično’, ali može ubiti u roku od nekoliko sati

bolest madonna

Madonna (64) je pronađena bez svijesti u New Yorku u subotu, a zatim je prebačena na intenzivnu njegu gdje je navodno intubirana preko noći. Njen menadžer je rekao da je u pitanju „ozbiljna bakterijska infekcija“, ali da se očekuje potpuni oporavak. Ipak, prije samo koji dan „porodica se spremala na najgore“, a mnogi su se zapitali kako je bolest koja zvuči tako uobičajeno i obično se rješava tablom antibiotika ugrozilo život do jučer zdravoj i pravoj pop zvijezdi.

I dalje nije jasno od kakve tačno infekcije ili komplikacija boluje pjevačica, ali bakterijske infekcije zapravo mogu da ubiju za samo nekoliko sati, podsjeća Daily Mail.

Iako je većina bakterija bezopasna, neke mogu ući u tijelo kroz otvor na koži – posjekotine, ubod insekata ili hirurška rana; neke ulaze disajnim putevima, kroz kontaminiranu hranu ili seksom.

Simptomi bakterijske infekcije mogu uključivati groznicu, kašalj, kratak dah, znojenje i jezu, kao i glavobolju, bol u mišićima, umor i bol u grudima. A to zavisi od toga gdje se infekcija javlja. Naprimjer, dok infekcija u uhu može izazvati bol u uhu i poteškoće sa sluhom, salmonela može izazvati dijareju i povraćanje.

Za liječenje infekcija koriste se antibiotici, koji djeluju tako što ubijaju bakterije ili spijJečavaju njihovo razmnožavanje. S druge strane, nemoćni su protiv virusa, kao što je gripa.

Iako je većina slučajeva bakterijskih infekcija blaga, neke neliječene infekcije mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija.

Jedna od najopasnijih po život je sepsa. Nastaje kada imuni sistem, koji pomaže u borbi protiv infekcija, pretjerano reaguje na infekciju i počne da napada tkiva i organe tijela.

Sepsu je teško uočiti jer se njeni simptomi mogu pogrešno protumačiti, ali zahtijeva hitan medicinski tretman jer stanje pacijenta može brzo da se pogorša. Bez hitne njege, može dovesti do septičkog šoka, otkazivanja organa i na kraju smrti. Ovo se može dogoditi u roku od nekoliko sati.

Pacijentima može biti potrebno liječenje na intenzivnoj njezi, mašina koja će im pomoći da dišu ili operacija za uklanjanje područja infekcije. Neki ostaju u bolnici sedmicama, a i nakon što se oporave, mogu imati trajne probleme kao što su osjećaj jakog umora i slabosti, poteškoće sa spavanjem, nedostatak apetita, češća oboljenja, promjene raspoloženja, noćne more i posttraumatski stresni poremećaj.

Kod odraslih, znakovi komplikacije mogu uključivati nejasan govor ili konfuziju, drhtavicu, bol u mišićima, gubitak daha i promjenu boje kože.

Pored toga, bakterijske infekcije mogu izazvati još jednu komplikaciju zvanu septikemija, također poznata kao trovanje krvi. To se dešava kada imuni sistem tijela nije u stanju da se izbori sa infekcijom, što dovodi do toga da velike količine bakterija ulaze u krvotok. Najčešće se javlja kod starijih ljudi ili male djece jer imaju slabiji imuni sistem.

Simptomi uključuju groznicu, ekstremni umor, žestoku drhtavicu i jezu, nesvjesticu, blijedu i ljepljivu kožu i ubrzano i plitko disanje.

Ako se trovanje krvi otkrije dovoljno rano, može se liječiti kod kuće antibioticima. U težim slučajevima, neophodna je hospitalizacija.