raste zabrinutost

Bolest zbunjuje naučnike: Pacijenti imaju groznicu, povraćaju krv, a umiru za 48 sati

Foto: X

Misteriozna bolest pojavila se u sjeverozapadnom Kongu i ubila 53 osobe. Više od polovine žrtava preminulo je samo 48 sati nakon pojave simptoma, javio je AP.

Ljekari sa terena kažu da su svi slučajevi, a ukupno ih je 419, otkriveni u dva sela udaljena 190 kilometara.

Trenutno se ne zna ni da li su događaji u dva sela povezani, kao ni da li koja bolest je u pitanju, pa naučnici upozoravaju da je važno što hitnije otkriti uzroke zdravstvenih problema.

Čak 80 posto oboljelih ima iste simptome uključujući groznicu, bolove u tijelu i dijareju, objavilo je ministarstvo zdravlja Konga. Iako svi ovi simptomi mogu ukazivati i na neke uobičajene bolesti, brza smrt je ono što je najviše uplašilo ljekare.

Raste strah

Strah je dodatno pojačalo to što su simptomi slični sa hemoragijskim groznicama poput ebole i marburga i simptomima kao što su curenje krvi iz nosa, povraćanje krvi, unutrašnje krvarenje… ali su prve analize bile negativne na ove viruse.

Svih 419 slučajeva i 53 smrti zabilježene su u dva sela na sjeverozapadu Konga, u provinciji Ekvater. U pitanju su sela Boloko i Bomate, udaljena 190 kilometara.

Prvi slučajevi – troje djece koja su navodno pojela slijepog miša i umrla su 48 sati nakon prvih simptoma – zabilježeni su u januaru u Boloku. Prvi slučaj u selu Bomate prijavljen je 9. februara, a broj oboljelih od tada je skočio na oko 400 slučajeva.

Stručnjaci su odmah počeli da ispituju šta bi mogao biti uzročnik bolesti. Zbog sličnosti simptoma sa onima kod hemoragijske groznice, ljekari su odmah uradili testiranje na ebolu i marburšku groznicu, ali su rezultati negativni.

Svjetska zdravstvena organizacija objavila je da ispituje različite uzroke bolesti uključujući i druge hemoragijske groznice, malariju, tifus, meningitis, ali i trovanje hrane ili vode.

Dr Amanda Rojek sa Instituta za pandemiju Univerziteta u Oksfordu rekla je za Science Media Center da tačan uzrok bolesti nije poznat.

"Moguće je da bi jedna bolest mogla da povezuje sve slučajeve, ali češće viđamo situaciju u kojoj možda više uobičajenih bolesti dovede do većeg broja zaraženih. Ohrabrujuće je to što su testovi za ebolu i marburški virus negativni. Ispituje se šta je dovelo do ovoga, da li je u pitanju zarazna bolest ili bolest koju izazivaju toksične supstance. Tim za istraživanje pokušat će da potvrdi izvještaje o tome da su neka od preminule djece pojela slijepe miševe prije nego što su se razboljela, što je izazvalo strah od bolesti koja se prenosi sa životinja na ljude, pa je verifikacija veoma važna", navela je ona.

Naučno istraživanje, dodala je, ima ključnu ulogu u razumivanju onoga što se dešava, ali je važno i kako bi svaki odgovor bio baziran na dokazima i kako bi se donosile najbolje moguće odluke.

"Simptomi koji su dosad primijećeni su različiti od simptoma alarmantnog širenja malarije u Kongu prošle godine. Prijavljeno je da pacijentima ide krv iz nosa, da povraćaju krv, imaju unutrašnje krvarenje. Umire se samo 48 sati od pojave simptoma, što je veoma zabrinjavajuće. Znamo da su pacijenti negativni na ebolu i marburg, a drugi patogeni koji izazivaju hemoragijske groznice se ispituju. Nije poznato kako se prenosi bolest, pa vlasti provjeravaju i mogućnost trovanja", rekla je za Science Media Center dr Zania Stamataki, profesorica Imunologije Univerziteta u Birmingemu.

Kako se širi

Najbolji način suzbijanja epidemije, naglasila je, jeste izolacija pacijenata i zaustavljanje putovanja u pogođene regione.

"Virusi imaju inkubacioni period, u kojem ne pokazuju simptome, i tada se zaražena osoba osjeća dovoljno dobro, pa se miješa sa drugim ljudima i može dalje da ga širi. Zaraze ne poštuju granice", objasnila je ona.

Dr Michael Head sa Univerziteta u Sautemptonu kaže da je mnogo nepoznanica oko misteriozne bolesti u Kongu.

"Ovakvih slučajeva ima često širom svijeta. Obično brzo sve bude pod kontrolom relativno brzo. Ono što je ovdje zabrinjavajuće je što imamo stotine slučajeva i više od 50 mrtvih, sa simptomima nalik hemoragijskoj groznici. Ova zemlja je nedavno imala majmunske boginje i ebolu", rekao je on za Science Media Center.

Paul Hunter, profesor medicine na Univerzitetu Istočne Anglije, rekao je da je "ovo još jedan klaster smrtnih slučajeva u jednoj od najsiromašnijih afričkih zemalja".

"To nije rijetkost. Imali smo sličnih u Kongu prošlog novembra i decembra. Ispostavilo se tada da je u pitanju bila malarija i da je bila fatalna zbog neuhranjenosti oboljelih", rekao je za Science Media Center.