Svijet

Bomba iz usta ministra: Izlazi li i ova zemlja iz EU? Ovo se kuha već godinama, mnogi se pribojavaju kontroverznog članka 50.

Mađarska riskira da zbog svog odnosa sa Rusijom i stavom o ratu u Ukrajini napusti EU, izjavio je češki ministar evropskih poslova Mikulaš Bek.

Njegova izjava je kao bomba odjeknula Mađarskom, ali i cijelom Evropom. On je rekao ono što mnogi misle, ali se nisu usudili javno izreći.

Upozorio je da bi stav Mađarske prema Rusiji i sukobu u Ukrajini potencijalno mogao dovesti do njenog izlaska iz EU.

Drugi pak navode kako i pojedine zemlje jedva čekaju da Mađarska napustu Uniju i da sa sobom povede Poljsku, jer te dvije zemlje ne štite evropske vrijednosti. Uzimali bi novce od Unije, ali ne bi poštivali uzuse demokratskog svijeta.

EU je "jedinstvo mnogih glasova" koje uvijek nalazi zajednički jezik usprkos svim sporovima, rekao je Bek za češki radio.

"Mađarska je, po mom mišljenju, prešla dug put, stigla do praga ambisa, i sada mora odlučiti želi da li da se vrati s tog praga ili da riskira skok, a o čijim posljedicama ne želim ni špekulirati", rekao je ministar.

O izgledima da Budimpešta u potpunosti napusti EU, Bek je rekao da je to teoretski moguće.

Budimpešta je ostala relativno neutralna od pokretanja vojne operacije Moskve u Ukrajini i odbila je da pošalje oružje Kijevu za razliku od mnogih svojih susjeda. Orban je kritički govorio i o sankcijama EU protiv Rusije, nazivajući ih loše osmišljenim i samoporažavajućim.

Mađarski list Magyar Nemzet ("Mađarska nacija"), neslužbeno glasilo vlade, često ima ulogu svojevrsnog poligona za testiranje. U njemu se lansiraju teme za koje premijer Viktor Orban i članovi njegove vlade žele znati kakvo je raspoloženje javnosti, ali bez da sami direktno pokrenu to pitanje. Tako je opet bilo i u kolovozu prošle godine.

List je nedavno pokrenuo raspravu o temi koja je čak i u mađarskim vladinim krugovima do sada bila tabu: izlazak Mađarske iz Evropske unije, navodi Deutsche Welle.

"Vrijeme je za razgovor o Huxitu", naslovio je Magyar Nemzet njemačku verziju tog priloga. To je odjeknulo poput bombe: o tome su izvijestili skoro svi veći mediji, oporbeni političari su se zgražali, mnogi komentatori su izrazili zabrinutost. Nije čudo: oko toga da Mađarska spada u EU do sada je vladao, unatoč dubokim političkim podjelama u zemlji, nadstranački i društveni konsenzus. Jedan od rijetkih koji u toj zemlji još uopće postoje.

Sada se izlazak Mađarske iz EU otvoreno i ozbiljno predlaže u najvažnijim vladinim medijima po prvi put nakon 2010., dakle nakon dolaska Orbana na vlast. To je bez presedana.

U mađarskoj verziji članka u listu Magyar Nemzet piše: "Sada napokon ozbiljno moramo razmotriti naš mogući izlazak iz saveza država koji krvari iz tisuća rana, pokazuje imperijalne simptome i ponaša se podcjenjivački i arogantno prema svojim istočnoevropskim članicama."

Razlog: "Naši putevi su se razdvojili. Dok Zapad već potpuno svjesno raskida s kršćanskim moralom i svjetskim poretkom i umjesto toga najavljuje izgradnju kozmopolitskog, bezličnog svjetskog društva, koje se oslanja na bezgraničnu samodopadnost i samouništenje individue. Mi, Mađari, Poljaci i Srednja Evropa se čvrsto držimo naših kulturnih i vjerskih temelja."

Gore navedeni članak u Mađarskim novinama napisao je politolog Tamas Fricz, koji je poznat po svojim radikalnim pozicijama na desnom rubu. No on nije politički autsajder nego vodeći član važnih organizacija bliskih Orbanu, poput Foruma civilnog udruživanja (CÖF). Taj Forum organizira periodički takozvane "mirovne marševe" – demonstracije moći Orbanove vlade s desecima ili stotinama tisuća sudionika, na kojima se većinom čuju oštri govori protiv EU.