Svijet

Borba protiv velike suše: Kako Kinezi raketama “prizivaju” kišu?

Rijeka Yangtze, najduži plovni put u Aziji, sada je - kao i neke velike evropske rijeke - na rekordno niskim razinama. Na nekim dijelovima riječnog toka palo je manje od polovice uobičajene količine padavina.

Razine akumulacija hidroelektrana trenutačno su niže za čak polovicu od uobičajenog u mnogim provincijama, kažu dužnosnici, kako prenosi BBC. U isto vrijeme, porast potražnje za klimatizacijskim uređajima i potrebe klimatizacije dovodi do velikog pritiska na elektroenergetske kompanije.

Dvomjesečni toplinski val najduži je ikada zabilježen u Kini, objavio je Nacionalni klimatski centar.

Provincije oko rijeke Yangtze pogođene sušom okrenule su se operacijama tzv. ‘cloud seedinga‘, odnosno zasijavanja oblaka (vrsta modifikacije vremena koja ima za cilj promijeniti količinu ili vrstu oborina koje padaju iz oblaka, raspršivanjem tvari u zrak koje mijenjaju mikrofizičke procese unutar oblaka kako bi se izazvale padavine), a u provinciji Hubei i nizu drugih lansirali su rakete koje nose hemikalije u atmosferu upravo s tim ciljem, kako navode lokalni mediji.

U međuvremenu su temperature u Sichuanu i susjednim provincijama premašile 40 stepeni Celzija, zbog čega je od vladinih ureda u Sichuanu zatraženo da održavaju razinu klimatizacije na temperaturi ne nižoj od 26 stepeni, prenosi agencija Reuters list Sichuan Daily.

Radnici su također zamoljeni da koriste stubišta radije nego liftove, gdje god je to moguće.

Milioni stanovnika pogođeni su i nestankom struje u toj provinciji. U gradu Dazhou, u kojem živi oko 5,4 miliona ljudi, redukcije struje traju i do tri sata, javljaju lokalni mediji.

Mediji navode da su tvornice u pokrajini bile prisiljene smanjiti proizvodnju ili prekinuti rad, kao dio hitnih mjera za preusmjeravanje opskrbe električnom energijom domaćinstvima.