Jučer je Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine raspisala lokalne izbore za 6. oktobar. Jutros je Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine RS, ponovio da će vladajuća koalicija raspravljati o odluci CIK-a.
Šta to znači? Hoće li Dodik priznati visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta? Da li su "neustavne i nedemokratske" tehničke izmjene Izbornog zakona BiH koje je nametnuo Schmidt zapravo dovoljno ustavne i demokratske za Dodika i njegovu svitu? Da li postoji mogućnost da će stranke iz RS birati predstavnike prema pravilima CIK BiH? I šta je s Izbornim zakonom RS?
Predsjednik Partije demokratskog progresa Branislav Borenović mišljenja je da se vladajuća koalicija iz RS, ali i iz BiH, odnosno onaj dio koji dolazi iz SNSD-a potpuno pogubio.
Nema vizije
"Nemaju nikakvu viziju, strategiju. Očigledno sve krupne teme koriste isključivo u dnevnoplitičke svrhe, za stvaranje kratkoročnih tenzija, utvrđivanje svojih pozicija i pokušaj da se kroz tu politiku konflikta, dovođenja teških tema u javni diskurs naprave zloupotrebe čitavog procesa koji treba vratiti u normalne, demokratske zakonske okvire, umjesto da se energija ulaže u to da imamo što više fer i poštene izbore", kaže Borenović za Raport.
Predsjednika PDP-a Raport je zatekao u Skoplju, gdje je posmatrao izborni proces u ovoj zemlji.
"Oni su svjetlosnu godinu ispred nas. Unaprijedili su izborni proces, uveli nove tehnologije, izbalansirali mjesto u biračkim odborima, opozicija kontrolira vlast i obrnuto, imaju i administraciju koja dobro radi svoj posao, savršen izborni proces zemlje koja je tu pored nas i kako je moguće da takvo nešto može uspostaviti Sjeverna Makedonija, a ne može BiH", pita Borenović.
Mišljenja je da imamo ogroman problem s vladajućim političkim elitama koje godinama koče uspostavljanje efikasnog, transparentnog, zakonitog, demokratskog i tehnološki unaprijeđenog izbornog procesa.
Kreiranje tenzija
"Zato sve ovo imamo, turbulenciju, mrcvarenje, kreiranje tenzija i ovakve odgovore koji su ponekad dvosmisleni jer ne pokazuju ništa. Do prije neki dan imali smo podignutu ljestvicu do usijanja, a sada se navodi neka vrsta poruka koje ukazuju na to da nemaju drugi izbor nego da postoje samo jedni raspisani izbori od Centralne izborne komisije i da taj Izborni zakon RS niti je stupio na snagu, niti ga je moguće provesti do oktobra", govori sagovornik Raporta.
Stevandić je, pored najave da će vladajući razmatrati odluku CIK-a, provukao i "neustavne i nedemokratske", nametnute tehničke izmjene Izbornog zakona BiH.
Pitamo Borenovića kako će razmatrati nešto "neustavno i nedemokratski"?
"Odjednom će razmatrati nešto što do jučer nisu htjeli apsolutno da prihvate ni slovo, ni zarez i to je nevjerovatno obesmišljena politička matrica, dvolična, pa imali smo ovakvih slučajeva u novojoj historiji nekoliko desetina puta kad se dižu tenzije, u suštini, na kraju se ništa ne desi, od golemih najava ništa ne bude", odgovara Borenović.
Vidim da šute, kazat će na konstataciju da je, toliko najavljivani, burno usvajani, Izborni zakon RS odjednom nestao iz medijskog prostora.
"Izborni zakon RS više niko ne pominje, ni Dodik, ni ljudi iz vladajuće koalicije. Bježe od tih tema. Zaustavili su u Domu naroda izmjene zakona i uvođenje tehničkih izmjena. Do prije nekoliko sedmica pravili su ogromnu temu, usvajali Izborni zakon RS. Mi smo govorili da je nemoguće provesti na način na koji su predvidjeli, iako jeto bilo svima jasno.
Međutim, mislim da to sve troši i RS i BiH i da se vlast mora uozbiljiti, mora pokazati odgovornost ili, ono što bi bilo najbolje za ovu zemlju, da ih pošaljemo u političku prošlost, penziju", zaključio je Branislav Borenović za Raport.