Odlazeći visoki predstavnik Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell izjavio je u petak da napušta Brisel "sa ogromnim nivoom frustracije" zbog "nemogućnosti zaustavljanja masakra" u Gazi.
U posljednjem službenom intervjuu kao visoki predstavnik EU za vanjske poslove, opisao je situaciju u Gazi za špansku RNE kao "danteansku", misleći na paklene scene koje je opisao italijanski pisac Dante.
"Na sjeveru Gaze ima 250.000 ljudi koje su UN prestale snabdijevati jer ne mogu doći do njih. Sigurnosna situacija je užasna. Pa šta će se dogoditi? Umrijet će od gladi, bolesti i napuštenosti. Svijet nije svjestan šta se tamo dešava", rekao je Borrell.
Španski političar, koji je postao najviši diplomata EU u decembru 2019., rekao je da je svijet postao "mnogo, mnogo gori" otkako je preuzeo dužnost.
Osim nemogućnosti zaustavljanja napada na Gazu, on je ukazao na rastuće tenzije širom Bliskog istoka, posebno između Izraela i Irana.
"Za sada izgleda dobro, ali to je bure baruta u kojem bi se moglo dogoditi nešto mnogo ozbiljnije", rekao je Borrell.
Jedina pozitivna stvar koju je spomenuo bio je prekid vatre u Libanu koji je stupio na snagu u srijedu, iako je upozorio da je "veoma krhak" jer Izrael, uz podršku SAD-a, zadržava pravo da interveniše.
Borrell je također opisao situaciju u Ukrajini kao "pogoršanje" i rekao da je pesimističan da će je novoizabrani američki predsjednik Donald Trump poboljšati.
Naglasio je da je Ukrajina u stanju da se brani samo dok je podržavaju njeni saveznici.
"Ako prestanete da pomažete Ukrajini, rat se završava i imate ruske tenkove u Kijevu, rusku vojsku na poljskoj granici, ukrajinski narod deportovan u Sibir i promjenu režima u Kijevu. Ne želim da ovo bude način na koji završavamo rat, a Ukrajinci još manje. Da li Trump ima drugo rješenje, ne znam. Niko ne zna", rekao je Borrell.
Upitan da li ima neki savjet za svoju nasljednicu Kaju Kallas, rekao da nema jer ona donosi "dovoljno iskustvo".
Rekao je da se Evropljani više ne mogu smatrati "centrom svijeta" jer predstavljaju samo pet posto svjetske populacije, imaju sve manju ekonomsku težinu, nizak natalitet i slabu odbranu.
"Rat u Ukrajini nam je pomogao da se probudimo. Ali ponekad se probudite, prevrnete i ponovo zaspite. Ne radi se o buđenju, radi se o ustajanju iz kreveta i odlasku na posao jer su vremena teška i pozicija Evrope je krhka", rekao je Borrell.