ŠEF DIPLOMATIJE EU

Borrell pozvao na odbranu evropske industrije suočene s američko-kineskim tenzijama

Budući odnosi Evropske unije i Kine ovisit će o stavu Pekinga o Ukrajini i njegovom usklađivanju s Rusijom, dok da blok nastoji odbraniti svoju industriju i izbjeći trgovinski rat, rekao je šef diplomatije EU Josep Borrell za Euractiv Italija.

"Uprkos jasnoj, realnoj procjeni EU u proteklih pet godina, ostaje čvrsta opredijeljenost za nastavak saradnje s Kinom, bilo da se objasne i otklone razlike ili da se traže smjerovi konstruktivnog zajedničkog rada", rekao je Borrell.

"Nesumnjivo, naši politički sistemi su različiti i u tom pogledu postoji ideološko rivalstvo i zabrinutost zbog kršenja ljudskih prava", dodao je.

EU je službeno označila Kinu kao "partnera za saradnju, ekonomskog konkurenta i sistemskog rivala" 2023. i objavila novu kinesku doktrinu koja ima za cilj 'smanjivanje rizika'.

"Pokušavamo izbjeći trgovinski rat s Kinom, ali također moramo braniti našu industriju", naglasio je Borrell.

"Trgovinske i tehnološke napetosti između SAD-a i Kine imaju vrlo negativne posljedice po Evropu jer Kina pokušava da izvozi u EU proizvode koje proizvode ogromni preveliki kapaciteti izgrađeni u kineskom proizvodnom sektoru", dodao je.

Proteklih mjeseci, Evropska komisija je pokrenula antisubvencionu istragu o kineskim solarnim panelima i električnim vozilima (EV). Brisel bi također u oktobru trebalo da donese odluku o tome da li će usvojiti dodatne carine na električna vozila kineske proizvodnje pored standardne uvozne carine od 10 posto.

"Međutim, ne želimo da razdvajamo naše ekonomije niti da prestanemo da sarađujemo sa Kinezima po pitanju globalnog upravljanja, duga zemalja sa niskim prihodima i klimatskih promjena", dodao je.

"Za nas je glavna geopolitička briga i prijetnja Rusija (…) budući odnosi s Kinom će u velikoj mjeri ovisiti o tome kako se Kina ponaša u ukrajinskom sukobu", rekao je Borrell.

Prošle sedmice su američki zvaničnici na sve direktniji način optužili Peking da direktno pomaže sveukupne vojne napore Rusije u Ukrajini.

"Podrška Kine ruskom ratu ima posljedice za odnos EU-Kina; stoga želimo da aktivno sarađujemo s Kinom kako bismo obeshrabrili pojačano usklađivanje s Rusijom", dodao je.

Upitan o razlici između Harris i Trumpa u vanjskopolitičkim prioritetima i njihovom uticaju na Evropu, također u vezi sa odnosima sa Pekingom, Borrell je rekao da je "očigledno da postoje značajne razlike između dva kandidata", posebno po pitanju Ukrajine, multilateralizma, klimatskih promjena i NATO-a.

"Očigledno je da bi buduća administracija Harris bila mnogo više u skladu sa trenutnom politikom EU", rekao je Borel, dodajući da su „obje američke strane izuzetno fokusirane na Kinu“.