nakon skandala

Bosanci u Švedskoj poslali pismo Vladi: Zbog uvrede vaše ambasadorice, morate popraviti odnos sa BiH

Bošnjaci koji žive u Švedskoj uputili su pismo uredništvu tiražnog i utjecajnog lista Dagens Nyheter u kojem su zatražili od Vlade Švedske izvinjenje zbog ponašanja njihove ambasadorice u BiH.

Naime, novoimenovana ambasadorica Helena Lagerlof izazvala je skandal kada je i istom danu pokušala da se sastane sa negatorom genocida i načelnkom Srebrenice Mladenom Grujičićem i direktorom Memorijalnog centra Emirom Suljagićem.

Suljagić je prvobitno tražio da se promijeni protokol, smatrajući da je uvredljivo da se prvo sastaje s negatorom genocida pa da onda dolazi u instituciju koja gaji sjećanje i dokumentira stravični genocid nad Bošnjacima u Srebrenici.

"Ja ne želim učestvovati u normalizaciji politike negiranja genocida. Nekoga je bi morala slagati, ili mene ili njega. Ja ne želim biti taj kojeg će lagati", rekao je Suljagić.

Adnan Mahmtuvić, predstavnik Bošnjaka u Švedskoj potpisao je pismo u kojem sad traži izvinjenje Vlade Švedske.

"Mi bosanski Šveđani želimo izraziti naše najdublje nezadovoljstvo postupcima švedske veleposlanice Helene Lagerlof u Srebrenici. Razumijemo da je nedavno imenovana ambasadoricom u Bosni i Hercegovini, ali želimo izraziti zabrinutost što Švedska službeno normalizira politiku koja negira genocid u Srebrenici.

Glavno odredište ambasadoricinog posjeta u utorak bio je Memorijalni centar Srebrenica, ustanova za očuvanje sjećanja na žrtve genocida u tom gradu. Umjesto toga, ambsadorica se odlučila sastati s gradonačelnikom Mladenom Grujičićem, koji je poznat po svojim revizionističkim izjavama i negiranju genocida, a pod čijom vlašću bošnjačka manjina kontinuirano doživljava diskriminaciju i prijetnje.

Prije genocida u ljeto 1995. godine u Srebrenici je živjelo preko 27.000 Bošnjaka, što je činilo većinu od 75 posto. Danas ih je u gradu ostalo samo 7000, od kojih su većina starci, udovice i siročad. Oni čine razbijenu manjinu u stalnoj žalosti.

Predstavnici Memorijalnog centra Srebrenica izjasnili su se u ponedjeljak o planovima ambasadorice da posjeti centar i načelnika Mladena Grujičića. To je kao da ste posjetili Auschwitz, a zatim iskoristili priliku da upoznate pristašu nacista koji je također negator holokausta.

Ambasadorica je odlučila ignorirati pozive uprave Centra da iskaže poštovanje samo prema žrtvama genocida i svejedno se sastala s gradonačelnikom. Predstavnici Memorijalnog centra Srebrenica nisu htjeli pustiti da ova uvreda prođe nezapaženo i odbili su se sastati s ambasadoricom.

Bosanski Šveđani čine preko 100.000 stanovništva u Švedskoj. Postupci ambasadorice izravan su udar na Međunarodni kazneni sud i sve ono što je Švedska učinila da doprinese istraživanju i suđenju genocida nad Bošnjacima od devedesetih godina prošlog stoljeća.

Razumijemo obaveze ambasadorice prema susretima s predstavnicima raznih strana. Ono što ne prihvaćamo je da u jednom trenutku možete posjetiti grobove žrtava genocida, a u sljedećem trenutku sjediti s negatorima genocida. To šalje pogrešan signal u vezi s odnosom Švedske prema Bosni i njenoj budućnosti.

Zahtijevamo da švedska Vlada snažno djeluje u ovom slučaju i popravi diplomatske veze između Švedske i Bosne. Zahtijevamo iskrenu ispriku umjesto nejasnih diplomatskih izjava švedskog veleposlanstva na društvenim mrežama.

Ambasadorica mora pokazati da je shvatila svoju grešku i ograditi se od negatora genocida i njihove politike. Premijer Ulf Kristersson i ministar vanjskih poslova Tobias Billstrom to ne bi smjeli zanemariti. Trebali bi pokazati da nikada nije prihvatljivo zataškati zločin poput genocida i popraviti štetu koja je već nanesena djelovanjem ambasadorice.