Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto potpisao je danas Sporazum o pridruživanju programu Digitalna Evropa čiji je cilj približavanje digitalne tehnologije građanima, biznisima i javnoj upravi u EU i zemljama pridruženim programu, te izgradnja digitalne infrastrukture.
Bosna i Hercegovina, kako je rekao šef Delegacije i specijalni predstavnik EU u BiH Johann Sattler, danas postaje dijelom lokomotive digitalne Evrope kroz učešće u značajnom Programu Digitalna Evropa u vrijednosti 7,5 milijardi eura.
"Tri su stvari koje treba naglasiti koje su značajni elementi programa, a prva je vještačka inteligencija, što je aktuelna tema u cijelom svijetu, dok je druga tema supercomputing kroz digitalnu revoluciju, jedan element u kojem BiH ima značajan potencijal. Ne radi se samo o vještačkoj inteligenciji i mašinama i uređajima već je značajna i treća komponenta koja se tiče ljudskih resursa i unapređenja vještina", naveo je Sattler.
Ove aktivnosti se, kako je dodao, nadovezuju na sve ono što je urađeno u okviru jednog značajnog programa koji je podržala EU pod nazivom EU4DigitalSME. Kroz program je osiguravana podrška za mala i srednja preduzeća, te se radilo na uspostavi četiri digitalna inovacijska huba, dva u Sarajevu i po jedan u Tuzli i Banjoj Luci.
Sattler je podsjetio da je Plan rasta kao program predviđen za cijeli region i da je ukupna vrijednost oko šest milijardi eura za region. Naglasio je da je potrebno dodatne posvećenosti i obaveza koje će domaće vlasti preuzeti kako bi BiH bila dijelom tog značajnog programa.
Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto je pojasnio da se radi o međunarodnom ugovoru koji se radi sa Evropskom komisijom. Naglasio je važnost pristupanje BiH tom programu koji može otvoriti privatnom sektoru, naučno istraživačkim institucijama, univerzitetima, hubovima, pristup sredstvima.
"Danas će to potpisivanje biti simbolično s obzirom da sam ja to već obavio digitalno certifikatom koji mi je izdala Uprava za indirektno oporezivanje i mi zajedno sa IDDEEA BiH pokušavamo da osvjestimo naš privatni sektor i naše građane da je ovo jednostavnije", dodao je Forto.
Prvi put BiH, kako je naveo, odnosno firme i građani u ovom polju osjete ozbiljan napredak povlačenjme bespovratnih sredstava za razvijanje svojih biznisa, institucija, univerziteta, ali i državnih ustanova.
Događaj je organiziran u sklopu projekta „Inovacije i digitalizacija malih i srednjih preduzeća u Bosni i Hercegovini - EU4DigitalSME", koji je usmjeren na stvaranje poticajnog okruženja za mala i srednja poduzeća u cilju uspješne digitalne i inovacijske transformacije. Projekt kojeg sufinansiraju Evropska unija (EU) i Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj Savezne Republike Njemačke (BMZ), implementira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ).
Programska direktorica u GIZ BiH Eva Näher je navela da je projekt počeo 2021 godine i da se fokusirao na uspostavljanje digitalnih inovacijskih hubova u BiH.
"Ova četiri digitalna inovacijska huba su temelj za provođenje programa Digitalna Evropa, ovdje u BiH s obzirom da će nuditi usluge koje su bitne zas provedbu digitalizacije. Naš fokus je bio na uvođenju digitalizacije , odnosno podizanju svijesti malih i srednjih preduzeća u zemlji u vezi toga, tako da smo u okviru toga imali i obuku za više od 700 kompanija", istakla je Näher.
Direktor Digital Storm DIH Edin Škaljić čestitao je ulazak u digitalnu Evropu.
"To je prekretnica za BiH i digitalizaciju privrede i društva generalno. Ulaskom u digitalnu Evropu mi dobijamo veće pristupe resursima, mreži, finansiranjima i više podrške za privredu i razvoj", naveo je Škaljić.