U toku je polugodišnja rasprava o Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za krivične sudove (IRMCT) pred Vijećem sigurnosti UN.
U svom najnovijem izvještaju, tužitelj Serge Brammertz rekao je da Tužiteljstvo Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove nastavlja igrati presudnu ulogu u osiguravanju pravde za zločine počinjene na području bivše Jugoslavije, istodobno pružajući značajnu podršku u traganju za osobama nestalima tokom sukoba.
"U posljednjih šest mjeseci moj ured postigao je vrlo važnu prekretnicu u našim nastojanjima da podupremo traženje osoba nestalih iz sukoba u bivšoj Jugoslaviji. Od procijenjenih 42.000 nestalih osoba, 30.000 je pronađeno i identificirano. Ali to nažalost znači da 12.000 porodica još uvijek ne zna sudbinu i mjesto gdje se nalaze njihovi najmiliji", rekao je Brammertz.
Kako je dodao, Tužiteljstvo, u suradnji s Međunarodnim komitetom Crvenog križa (ICRC), od 2018. radi na prikupljanju i razmjeni dokaza o više od 12.000 nestalih osoba. Pojašnjava da je tokom ovog projekta podijeljeno gotovo 500.000 stranica dokumenata, fotografija i audiovizualnih materijala, što olakšava napore u identifikaciji i povratku nestalih osoba njihovim porodicama.
Tužitelj Serge Brammertz istaknuo je kako ovaj model saradnje može poslužiti kao primjer za buduće inicijative u potrazi za nestalima, naglasivši da je ovaj cilj moralna i humanitarna obveza koja nadilazi pravne okvire i pravosudne mandate.
Brammertz je izvijestio da se Tužiteljstvo u 2024. godini suočilo s rekordnim brojem zahtjeva za pomoć, pružajući podršku u istragama i optužnicama širom regije.
"Iako su već postignuti značajni rezultati, ostaje još posla. U Ruandi ima više od hiljadu odbjeglih koje treba pronaći. U bivšoj Jugoslaviji, nekoliko hiljada osumnjičenih još uvijek treba istražiti i, gdje je to opravdano, procesuirati, uključujući pet stotina osumnjičenih čiji slučajevi trebaju biti proslijeđeni iz Bosne i Hercegovine u druge zemlje u regiji", pojasnio je on.
U Crnoj Gori, Tužiteljstvo je pružilo podršku u oblikovanju optužnica za ratne zločine, dok je u Ruandi sudjelovalo u složenim istragama koje su rezultirale prikupljanjem važnih dokaza protiv osumnjičenih. Uprkos postignutom napretku, Brammertz je istaknuo potrebu za intenziviranjem napora, naglašavajući da se odgovornost prema žrtvama i njihovim porodicama mora ispuniti.
"Vrijeme prolazi, ali to nije razlog za prekid, već za ubrzanje istraga", rekao je Brammertz, pohvalivši aktivnu ulogu Vijeća sigurnosti u razmatranju budućnosti Mehanizma, ističući njegov značajan doprinos međunarodnoj pravdi.
Predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, sutkinja Graciela Gatti Santana istaknula je da Mehanizam nastavlja ispunjavati svoje mandatne obveze s jasnim ciljem dovršetka preostalih zadataka.
Posebnu pozornost posvetila je pravosudnim postupcima i saradnji s nacionalnim pravosuđima, uključujući slučajeve poput onog protiv Vjerice Radete i Petra Jojića, koji zbog nesuradnje Srbije i dalje čekaju pravosudni epilog. Naglasila je da bez koordinacije i potpore država regije pravda ostaje nepotpuna.
Upozorila je na izazove u pronalasku rješenja za osuđene osobe i pitanje njihovog smještaja, kao i trajna humanitarna pitanja poput pronalaska nestalih osoba. Upravo na tom polju, kako je istaknula, saradnja s lokalnim vlastima i organizacijama ključna je za osiguranje pravednog završetka postupaka.
Na kraju, Gatti Santana ponovno je naglasila posvećenost Mehanizma završetku ciklusa pravde započetog Tribunalima za bivšu Jugoslaviju i Ruandu, ističući da je to obećanje dano žrtvama i preživjelima zločina.
"Uložit ćemo maksimalne napore kako bismo unaprijedili odgovornost i time potaknuli pomirenje. Spremni smo dovršiti ovaj posao i ispuniti obećanje o izvršenju pravde dano Ruandi i državama bivše Jugoslavije", zaključila je.
Na zasjedanju Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda sudjeluju predstavnici Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Ruande i Srbije. U ime Srbije zasjedanju nazoči ministrica pravde Maja Popović.