Trening u Sarajevu

Braniteljice ljudskih prava ne smiju biti izložene napadima zbog svog djelovanja

U nastavku odlučne borbe za prava braniteljica ljudskih prava, u Sarajevu je u toku drugi dvodnevni trening u organizaciji Savjetodavnog odbora za zaštitu braniteljica ljudskih prava u Bosni i Hercegovini namijenjen predstavnicima relevantnih državnih institucija nadležnih za zaštitu ljudskih prava i kantonalnih zavoda za pružanje pravne pomoći, a sa ciljem unapređenja njihovog znanja i djelovanja u ovoj oblasti.

Ovaj trening nastavlja inicijativu Savjetodavnog odbora za zaštitu braniteljica ljudskih prava u BiH, formiranog u januaru 2023. godine s ciljem osiguranja zaštite prava braniteljica. Odbor čine predstavnici Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, Agencije za ravnopravnost spolova BiH, Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH, Regulatorne agencije za komunikacije BiH, Ministarstva pravde BiH, te uime NVO: nevladine organizacije braniteljica ljudskih prava: Fondacija lokalne demokratije i Udruženje “Most”, kao zamjenski član. Savjetodavni odbor ima ključnu ulogu u osiguravanju zaštite prava braniteljica ljudskih prava, predstavljajući značajan korak ka jačanju i promociji ljudskih prava.

Savjetodavni odbor nastavlja svoju misiju osnaživanja i zaštite braniteljica ljudskih prava, pružajući vrijedne uvide iz holandskog iskustva u suzbijanju diskriminacije kroz ovaj trening, a koji mogu poslužiti i Bosni Hercegovini kao modeli dobre prakse.

Članica Odbora i direktorica Agencije za ravnopravnost spolova BiH Samra Filipović-Hadžiabdić kazala je da se u narednom periodu mora raditi na uspostavljanju sistema prijave diskriminacije i zaštite prava braniteljica ljudskih prava.

"Savjetodavni odbor za zaštitu braniteljica ljudskih prava u narednom periodu će definirati hodogram kojim će se precizirati na koji način i kako institucije mogu i trebaju reagirati u slučajevima kršenja ljudskih prava, a posebno ženskih ljudskih prava", kazala je Filipović-Hadžiabdić.

O tome koliko je važno da u državi, koja gradi demokratsko društvo i koja je u tranziciji poput Bosne i Hercegovine, braniteljice ljudskih prava slobodno djeluju i budu zaštićene, govorila je pravna ekspertica iz Nizozemske Marlies Simone Amelie Vegter, doktorica prava i iskusna pravna stručnjakinja sa više od dvadeset godina iskustva u različitim sektorima.

"Na osnovu iskustva iz drugih zemalja reći ću da je veoma važno imati braniteljice ljudskih prava, a posebno kada govorimo u konktekstu rodnih pitanja, koja su uvijek aktuelna. Podjednako je važno štititi njihova prava, jer su uvijek na udaru. U Nizozemskoj smatramo da imamo dobar sistem zaštite, ali bez obzira na to, uvijek trebamo biti svjesni i pratiti dešavanja, posebno kada se radi o pravima žena. Važno je postići solidarnost i pružiti podršku braniteljicama. U Nizozemskoj su braniteljice ljudskih prava prilično zaštićene. Uglavnom su zaposlene u organizacijama i imaju trajne ugovore, koji ih štite, te zbog toga ne mogu trpiti posljedice zbog svog aktivizma. Zapravo postoji ta odredba u zakonu koja kaže da braniteljice ljudskih prava ne smiju biti izložene napadima zbog svog djelovanja. I taj put bi trebala slijediti i Bosna i Hercegovina", kazala je Marlies.

Događaju je prisustvovala i Anne-Marije van der Staaij, zamjenica Šefa misije Ambasade Kraljevine Nizozemske u BiH, te je kazala kako iskustva iz Nizozemske koja su doprinijela boljem položaju braniteljica ljudskih prava mogu biti pozitivan primjer i model koji može slijediti Bosna i Hercegovina.

Trening je organiziran u okviru projekta „Braniteljice ljudskih prava zaštićene u praksi i politikama", koji implementira Fondacija lokalne demokratije, uz podršku Kraljevine Nizozemske kroz MATRA program, saopćili su iz Fondacije lokalne demokratije.