Svijet

Brazilske vlasti istražuje ko je vodio pobunu u glavnom gradu. Šta će biti sa Bolsonarom?

Brazilske vlasti istražuje ko je vodio pobunu u glavnom gradu. Tako je Vrhovni sud suspendirao guvernera Brazilije s dužnosti na 90 dana zbog sigurnosnih propusta u glavnom gradu.

Prethodno su hiljade pristalica krajnje desničarskog bivšeg predsjednika Jaira Bolsonara poharale vladine zgrade.

Brazilske vlasti: Blokada i na društvenim mrežama

Sudija Vrhovnog suda Alexandre de Moraes također je naredio platformama društvenih medija Facebooku, Twitteru i TikToku da blokiraju propagandu huškanja na državni udar.

Brazilske vlasti počele su istraživati najgori napad na institucije zemlje otkad je demokratija obnovljena prije četiri decenije. Novi predsjednik Brazila Luiz Inacio Lula da Silva obećao je privesti odgovorne za nerede pred lice pravde.

Desetine hiljada antidemokratskih nastrojenih demonstranata upali su u nedjelju u Vrhovni sud, Kongres i predsjedničku palatu. Porazbijali su prozore, prevrnuli namještaj, uništili umjetnine i ukrali izvorni Ustav zemlje iz 1988. godine.

Oružje je također zaplijenjeno u uredu osiguranja predsjednika.

Ljevičarski predsjednik Lula, koji je preuzeo dužnost 1. januara, rekao je da lokalne policijske snage, koje su podređene guverneru Brazilije Ibaneisu Rochi, bivšem Bolsonarovu savezniku, nisu učinile ništa da zaustave demonstrante.

Lula naredio saveznu intervenciju u glavnom gradu

Lula je naredio saveznu intervenciju u glavnom gradu. Obećao je "kaznu za primjer" za vođe "fašističkog" napada koji je bio usmjeren na izazivanje vojnog udara koji bi mogao vratiti Bolsonara na vlast.

"Svi ljudi koji su ovo učinili bit će pronađeni i kažnjeni", rekao je Lula novinarima iz države Sao Paulo.

Napad je potaknuo pitanja među Lulinim saveznicima o tome kako su snage javne sigurnosti u glavnom gradu bile tako nespremne.

Izgrednici su svoje planove najavile danima unaprijed na društvenim mrežama.

Lula je okrivio Bolsonara da je raspalio svije pristalice nakon kampanje neutemeljenih optužbi o izbornoj prevari nakon kraja njegove vladavine obilježene razdornim nacionalističkim populizmom.

S Floride, gdje je doletio 48 sati prije isteka mandata, Bolsonaro je odbacio optužbe,. Tvrde da su mirne demonstracije bile demokratske, ali da je invazija na vladine zgrade "prešla granicu".

Invaziju, koja podsjeća na napad na američki Kapitol prije dvije godine od strane pristaša bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, brzo su osudili svjetski čelnici.

Oglasili su se od američkog predsjednika Joea Bidena i francuskog Emmanuela Macrona do šefova država Latinske Amerike.

Policija je nakon tri sata ponovo zauzela oštećene javne zgrade u prijestolnici i rastjerala okupljene suzavcem.

Ministar pravosuđa Flavio Dino rekao je da je uhapšeno 200 demonstranata, ali je guverner Rocha rekao da ih je 400.

Dino je rekao da će istrage imati za cilj otkriti ko je finansirao nekoliko stotina autobusa koji su dovezli Bolsonarove pristalice u Brasiliju. I Rocha će biti ispitan zbog nespremnog osiguranja.

Zauzimanje vladinih zgrada planirano najmanje dva sedmice

Zauzimanje vladinih zgrada planirano je najmanje dva sedmice među Bolsonarovim pristalicama na društvenim mrežama kao što su Telegram i Twitter. No, sigurnosne snage nisu poduzele nikakav korak da spriječe napad, koji je jedna grupa nazvala "otmicom moći naroda."

Poruke koje je Reuters imao uvid tokom sdedmice pokazivale su članove takvih grupa kako organiziraju okupljanja u nekoliko gradova širom zemlje. Odatle bi iznajmljenim autobusima odlazili za Brasiliju, s namjerom da zauzmu javne zgrade.

Plan je uključivao kampiranje ispred sjedišta vojne komande, gdje su boravile grupe pučista otkako je Lula tijesno pobijedio na izborima u oktobru.

U rano poslijepodne u nedjelju, kada su demonstranti počeli pristizati u Brasiliju, umjesto da budu obuzdani, automobili vojne policije samo su ih pratili.

Interventna policija stigla je na lice mjesta tek dva sata nakon početka napada.

Bolsonaro se suočava s pravnim rizicima zbog nekoliko istraga pred Vrhovnim sudom u Brazilu. Upitna je i njegova budućnost u Sjedinjenim Američkim Državama, kamo je putovao s vizom koja se izdaje samo aktualnim predsjednicima.