BRITANSKA PRIVREDA

Brexit još uvijek utječe na britansku ekonomiju, zabrinutost s obje strane La Manchea

Glavne žrtve Brexita su manje firme od kojih su mnoge odustale od saradnje

Tri godine nakon Brexita, posljedice britanskog izlaska iz EU i dalje izazivaju zabrinutost za ekonomiju s obje strane La Manchea. Kako piše njemačka novinska agencija dpa, teret Brexita uglavnom je pao na manje firme, a izlazak iz EU, osim ekonomskih veza, otežava i drugu saradnju sa zemljama EU.

“Glavne žrtve Brexita su manje firme od kojih su mnoge odustale od saradnje. Za velike kompanije Brexit predstavlja određeni trošak, ali one su se naučile nositi s tim”, rekao je za dpa njemački ambasador na Otoku Miguel Berger.

Prema njegovim procjenama, bilateralna trgovina Velike Britanije i Njemačke smanjena je za 10 do 15 posto, a nakon izlaska iz EU krajem januara 2020. otok više nije među deset najvećih njemačkih trgovinskih partnera.

Prema riječima Ulricha Hoppea, čelnika Njemačko-britanske privredne komore u Londonu, poslovanje se prilagodilo novim uvjetima, a trgovina raste. Prema njegovoj ocjeni, to je osnova da će posljedice Brexita izblijediti u srednjem roku. Istodobno je, međutim, ukazao na nove probleme na pomolu izvoznicima hrane iz EU, koji će se, prema njegovim riječima, pojaviti kada Velika Britanija, nakon nekoliko odgoda, uvede kontrolu uvoza životinjskih i biljnih proizvoda.

Shevaun Haviland iz Britanske privredne komore nedavno je za Finance Times rekao da bi propisi EU-a o ugljiku mogli pomoći da se lakše trguje s udaljenim zemljama u poređenju sa zemljama EU-a, prenosi dpa.

Poljoprivredni i hemijski sektor, koji su već pogođeni novim carinama zbog Brexita, sada moraju izvještavati o svojim opskrbnim lancima, emisijama ugljičnog dioksida i upotrebi plastične ambalaže. Haviland je također pozvala britansku vladu da svoja pravila prilagodi evropskim.

Pravila o boravku stranaca također otežavaju poslovanje njemačkih poduzetnika s Otokom, što je otežalo slanje kvalificiranog osoblja u Britaniju, a dugoročna preseljenja skuplja. Doista, kao dio mjera za smanjenje neto imigracije, britanska vlada nedavno je najavila naglo povećanje dohotka potrebnog za boravak stranih radnika.

York-Alexander von Massenbach iz Britanske privredne komore u Njemačkoj, pak, uvjeren je da je privlačnost Britanije znatno oslabila. Smanjile su se i akademske razmjene, rekao je.

Kompanije sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu suočavaju se sa složenim i stalno promjenjivim opcijama za vize kada nude kratkoročna stažiranja ili tečajeve, objasnio je.

Von Massenbach očekuje rastuću pravnu nesigurnost u svjetlu najavljenih promjena EU zakonodavstva u Velikoj Britaniji, a koje se odnose na područja trgovine, tržišnog natjecanja, zapošljavanja i zaštite potrošača, piše dpa.