Velika Britanija je potvrdila da isporučuje Ukrajini rakete dugog dometa koje je tražila za borbu protiv invazijskih ruskih snaga, piše BBC.
Krstareća raketa Storm Shadow, prema podacima proizvođača, ima domet od preko 250 kilometara.
Nasuprot tome, rakete Himars koje su isporučile SAD, koje koristi Ukrajina, imaju samo domet od oko 80 kilometara.
Oružje će Ukrajini dati "najbolju šansu" da se brani, rekao je britanski ministar odbrane Ben Wallace.
Oni se ispaljuju iz aviona, tako da veći domet znači da će ukrajinski piloti moći da ostanu dalje od linija fronta.
Jednom lansirana, Storm Shadow pada na malu visinu kako bi izbjegla otkrivanje od strane neprijateljskog radara, prije nego što se zakači na svoju metu pomoću infracrvenog tragača.
Saopćenje je dao u Donjem domu Wallace. Odluka je uslijedila nakon ponovljenih molbi Ukrajine za više oružja sa Zapada.
Wallace je rekao da će projektili "omogućiti Ukrajini da potisne ruske snage bazirane na ukrajinskoj suverenoj teritoriji".
On je rekao da je Velika Britanija donijela odluku nakon što je Rusija "nastavila mračnim putem" gađanja civilne infrastrukture u Ukrajini.
Wallace je u decembru pisao svom ruskom kolegi Sergeju Šojguu, kako bi upozorio da bi dalji napadi mogli dovesti do toga da Ujedinjeno Kraljevstvo donira sposobnije oružje.
Rekao je da projektili "ulaze" ili su već u ukrajinskim rukama, i opisao je taj potez kao "kalibriran i proporcionalan eskalaciji Rusije".
"Ništa od ovoga ne bi bilo potrebno da Rusija nije izvršila invaziju", rekao je on.
Rekao je da će projektili biti kompatibilni sa postojećim ukrajinskim avionima iz sovjetske ere i pohvalio tehničare i naučnike koji su to omogućili.
Ali on je upozorio da domet Storm Shadowsa koje su isporučili Britanci "nije u istoj ligi" kao ruski raketni sistemi - s tim da neka od moskovskog oružja mogu putovati daleko dalje.
Ranije ove godine, ukrajinski ministar odbrane Oleksij Reznikov je insistirao da se rakete većeg dometa neće koristiti za napad na ciljeve unutar same Rusije.
"Ako bismo mogli da udarimo na udaljenosti do 300 kilometara, ruska vojska ne bi bila u stanju da pruži odbranu i morat će da izgubi", rekao je on na sastanku EU.
"Ukrajina je spremna dati sve garancije da vaše oružje neće biti uključeno u napade na rusku teritoriju."
U februaru je britanski premijer Rishi Sunak rekao da je spreman poslati rakete dugog dometa u Ukrajinu, a britanska vlada je otvorila proces nadmetanja za njihovu nabavku.
"Zajedno moramo pomoći Ukrajini da zaštiti svoje gradove od ruskih bombi i iranskih dronova", rekao je tada Sunak. "Zato će Ujedinjeno Kraljevstvo biti prva zemlja koja će Ukrajini dati oružje većeg dometa."
U četvrtak je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao da će Moskva poduzeti "odgovarajući" vojni odgovor na bilo kakvo oružje Storm Shadow koje isporuče Britanci koje koriste ukrajinske snage.
Projektilom Storm Shadow upravljale su i britanske i francuske zračne snage, a ranije je korištena u Zaljevu, Iraku i Libiji.
Rakete koje su isporučile Britanci mogu se ispaljivati samo iz aviona, ali francuske rakete mogu biti ispaljene s brodova i podmornica.