Britanski ministar vanjskih poslova David Cameron u utorak je izrazio duboku zabrinutost zbog izraelskih napada na Rafah, na jugu Pojasa Gaze i pozvao na hitnu i odlučnu akciju.
"Duboko uznemirujuće scene nakon zračnih napada u Rafahu ovog vikenda", objavio je Cameron na platformi X.
Naglasio je neophodnost detaljne istrage Izraelskih odbrambenih snaga (IDF), pozivajući da ona bude "brza, sveobuhvatna i transparentna".
"Hitno nam je potreban dogovor za izvlačenje talaca i humanitarnu pomoć, uz pauzu u borbama kako bismo omogućili rad na dugoročno održivom prekidu vatre", rekao je Cameron.
Deeply distressing scenes following the airstrikes in Rafah this weekend.
— David Cameron (@David_Cameron) May 28, 2024
The IDF’s investigation must be swift, comprehensive & transparent.
We urgently need a deal to get hostages out & aid in, with a pause in fighting to allow work towards a long-term sustainable…
Izraelska vojska je u utorak objavila da je poslala još jednu borbenu brigadu u Rafah, na jug Pojasa Gaze, kako bi se pridružila brigadama koje su već na terenu.
Kako javlja radio izraelske vojske, pješadijska brigada Bislamach ušla je u ponedjeljak u Rafah, i šesta je borbena brigada u tom gradu.
Ova se objava smatra stvarnim proširenjem operacije izraelske vojske u Rafahu koja je pokrenuta 6. maja.
Do slanja nove borbene brigade u Rafah dolazi uprkos naredbi Međunarodnog suda pravde (ICJ) u petak da Izrael odmah zaustavi svoju ofanzivu u gradu prepunom raseljenih Palestinaca.
Trenutna ekspanzija izraelskih snaga u Rafah približava Izrael ka potpunoj kontroli graničnog područja između Pojasa Gaze i Egipta, poznatog kao Filadelfijski koridor - demilitarizirana tampon zona koja se proteže duž granice Gaze i Egipta.
Izraelska vojska je do sada preuzela kontrolu nad skoro dvije trećine područja koridora.
U Gazi je od oktobra prošle godine ubijeno najmanje 36.050 Palestinaca, velika većina žena i djece, a više od 81.000 je ranjeno.
Gotovo osam mjeseci nakon početka izraelskog rata, veliki dijelovi Pojasa Gaze su u ruševinama usred blokade hrane, čiste vode i lijekova.
Izrael je optužen za genocid pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ), koji je u posljednjoj presudi naredio Tel Avivu da odmah prekine operaciju u Rafahu, gradu na jugu Pojasa Gaze u kojem je više od milion raseljenih Palestinaca potražilo utočište.