Dok se učestalost ekstremnih temperatura u Velikoj Britaniji više nego utrostručila u posljednjih deset godina zbog klimatskih promjena, došlo je do značajnog povećanja dugotrajnih i jakih kišnih dana u zemlji.
Britanski meteorološki ured (Met Office) objavio je svoj godišnji izvještaj "Stanje klime u Velikoj Britaniji".
Navedeno je da je prošla godina bila druga najtoplija godina zabilježena u Velikoj Britaniji. Kao najtopliji mjeseci zabilježeni su juni i septembar.
Naučnici iz Met Officea su kazali da je vrlo vjerovatno da će do ekstremnih temperatura doći zbog klimatskih promjena uzrokovanih ljudskim aktivnostima.
Prema izvještaju, u prošloj godini došlo je do značajnog povećanja učestalosti ekstremno vrućih dana u Velikoj Britaniji.
Broj dana sa temperaturama od 20 stepeni i više, koje Met Office definiše kao "prijatne", porastao je za 40 posto, a broj "mnogo toplijih dana" od 30 stepeni i više se u posljednjih deset godina više nego utrostručio.
Iako se ove promjene čine pozitivnim za vlažnu i hladnu klimu u Velikoj Britaniji, Met Office je upozorio da je promjena klime opasna za ekosistem i infrastrukturu zemlje.
U posljednjih deset godina zabilježeno je i povećanje učestalosti kišnih dana za 20 posto zbog klimatskih promjena.
Mike Kendon, vodeći autor izvještaja i klimatski naučnik Met Officea, izjavio je da značajne promjene u učestalosti ekstremnih vremenskih uslova imaju stvarni uticaj na živote ljudi.
"Godina 2023. je bila godina sa zanimljivim i ponekad važnim vremenskim događajima. Bila je to još jedna godina tipično promjenjivog vremena, od daleko najtoplijeg juna u Velikoj Britaniji do značajnog toplotnog vala u septembru i sezone oluja koja je rezultirala ozbiljnim problemima s poplavama u jesen. Ali u osnovi ove prirodne varijabilnosti leži stalni i sve veći uticaj klimatskih promjena, koje utječu na vrijeme koje doživljavamo", dodao je Kendon.