U Siriji, zbog građanskog rata, nasilja nad civilima, kršenja ljudskih prava, ratnih zločina i podrške terorističkim organizacijama, protiv velikog broja osoba, uključujući članove Assadove porodice, pojedine ministre i vladine zvaničnike, tokom godina uvedene su različite sankcije.
Građanski rat, koji traje pod 61-godišnjim režimom Baas partije, doveo je do toga da se imena poput Bashara al-Asada, Mahira al-Assada i Alija Memluka često spominju zbog ratnih zločina i kršenja ljudskih prava.
Mnoga imena koja su učestvovala u mehanizmima koje je Assadov režim formirao kako bi ugušio ustanak koji je počeo u martu 2011. godine, zabilježena su kao ratni zločinci.
S druge strane, tačan broj osoba pod sankcijama zbog podrške režimu kroz nasilje nad civilima, kršenja ljudskih prava, ratne zločine i podršku terorističkim organizacijama nije poznat.
"Cezarov" zakon za zaštitu civila u Siriji
Cezarov zakon, nazvan po sirijskom fotografu koji je dokumentovao mučenja u zatvorima Asadovog režima, usvojen je u decembru 2019. u američkom Kongresu, a stupio je na snagu 17. juna 2020. godine. Cilj zakona je povećanje finansijskog pritiska na odgovorne za ratne zločine i kršenja ljudskih prava nad civilima u Siriji.
Zakon obuhvata sankcije protiv osoba i organizacija povezanih s ratnim zločinima kroz podršku režimskim snagama. Među njima su zvaničnici, sigurnosne snage, poslovni ljudi i oni bliski režimu.
Bashar al-Asad je prva osoba koja je sankcionisana prema ovom zakonu zbog ratnih zločina i kršenja ljudskih prava. Na listi su i članovi njegove porodice, uključujući suprugu, te ukupno 39 visokih sirijskih zvaničnika i institucija.
Osim generala Zuheira Assada i njegovog sina Kerema Assada, na ovoj listi je i Hafez Assad, sin Bashara Assada.
Mnogi visoki dužnosnici i vojni čelnici uključeni u sigurnosne i vojne mreže Sirije također su pogođeni sankcijama prema dosjeu "Cezar".
Assadov brat, general Mahir Assad, uvršten je na listu sankcija prema ovom zakonu zbog direktnog doprinosa građanskom ratu u Siriji i nasilju nad civilima.
Sankcije Assadovoj porodici
Američko Ministarstvo finansija dodalo je na listu sankcija šest osoba, uključujući dva Asadova rođaka, zbog njihove uloge u proizvodnji i izvozu droge.
Osim Assadovih rođaka Samera Kamala Assada i Wassima Badi Assada, na listi se nalazi i sirijski biznismen Halid Kaddur, blizak prijatelj Assadovog brata Mahira Assada i poznat kao ključno ime u proizvodnji droge u zemlji.
Navodi se da Samir Kamal Assad, jedan od Assadovih rođaka, upravlja važnim pogonima za proizvodnju droge u Latakiji pod kontrolom režima, u koordinaciji s 4. divizijom i nekim od njenih partnera u Libanonu, dok se njegov drugi rođak Vesim Badi Assad navodi kao važna osoba u regionalnoj mreži krijumčarenja droge.
Imad Abu Zureyk, bivši zapovjednik protivrežimskih oružanih grupa koji je igrao važnu ulogu u proizvodnji i trgovini drogom u južnoj Siriji, također je među imenima na listi sankcija.
Sankcije EU i Velike Britanije
Sankcije Europske unije uvedene su 2011. godine zbog nasilja i represije nad civilnim stanovništvom. Na listi se nalazi 318 osoba i 86 organizacija, uključujući Bashara al-Asada, njegovog brata Mahira i druge istaknute ličnosti.
Velika Britanija je također uvela sankcije brojnim bivšim ministrima i zvaničnicima režima zbog nasilja nad civilima i podrške režimu.
Visoki zvaničnici povezani sa sirijskim programom hemijskog oružja, uključujući istraživačke institute, nalaze se na listama sankcija zbog razvoja i distribucije hemijskog oružja.