Malo je poznato da Vlada SAD, osim OFAC-ove crne liste, ima još alata za 'tihe sankcije' prema kompanijama i fizičkim licima.
Naime, na stranici SAM.gov, koja pripada Vladi SAD moguće je pronaći spisak fizičkih i pravnih lica s kojima institucijama SAD i ambasadama nije dozvoljeno poslovanje.
U toj bazi podataka su i osobe i firme s OFAC-ove liste, ali se na listi nalaze i druga lica (pravna i fizička) koja nisu pod sankcija, ali je zabranjeno poslovanje s njima.
Zanimljivo je da se tako na listi nalaze firme iz BiH koje su faktički pod nekom vrstom istrage zbog nefer poslovanja, a koje uglavnom rade s institucijama u BiH.
Tako je na spisku moguće pronaći kompaniju Teneo iz Sarajeva, koja, sudeći prema podacima sa portala Akta.ba, uglavnom posluje sa institucijama u FBiH.
Evo šta se navodi na stranici SAM.gov.
"Preliminarno nepodoban na temelju odgovarajućeg dokaza o ponašanju koji ukazuje na nedostatak poslovnog poštenja ili integriteta, ili nedostatak poslovnog integriteta, ili uredbe, statuta, izvršne naredbe ili drugog pravnog ovlaštenja, do završetka istrage i/ili pravnog postupka; ili na temelju pokretanja postupka za utvrđivanje konačne nepodobnosti na temelju propisa, statuta, izvršnog naloga ili drugog pravnog ovlaštenja ili nedostatka poslovnog integriteta ili prevage dokaza o bilo kojem drugom uzroku ozbiljne i uvjerljive prirode koji utječe na sadašnju odgovornost", navodi se.
Isto ovo navodi se i za kompaniju Comtrade System Integration iz Sarajeva, koja također dobiva unosne poslove od javnih kompanija i institucija.
Naravno, na listi su i crnolistaške kompanije koje se povezuju sa porodicom Dodik, no zanimljivo je da ima zvučnih kompanija iz Banje Luke koje su također na ovoj listi.
Tako se na listi nalazi kompanija Lanaco iz Banje Luke, a obrazloženje je isto.
Pitali smo Ambasadu SAD u BiH o tome kako kompanije završe na ovoj listi.
"Sistem za upravljanje ugovorima (SAM.gov) službena je internet stranica Vlade Sjedinjenih Američkih Država koja se može koristiti za registraciju za poslovanje sa američkim vlastima, ažuriranje, obnavljanje ili provjeru statusa registracije subjekata, kao i pretraživanje registrovanih i isključenih subjekata.
Sankcije koje uvodi Ured za kontrolu imovine stranaca (OFAC) jedan je od razloga zbog kojih pojedini subjekti mogu biti isključeni iz poslovanja sa američkim vlastima. Međutim, postoje i brojni drugi razlozi koji mogu učiniti neku kompaniju nepodobnom za primanje sredstava od američkih vlasti, uključujući dokaze o ponašanju koje ukazuje na nedostatak poslovne iskrenosti ili integriteta, te različite propise, zakone, izvršne naredbe ili druge pravne osnove. Ne možemo komentirati pojedinačne slučajeve osim onoga što je navedeno u detaljima o isključenju na stranici SAM.gov, posebno jer su neki od tih slučajeva možda još uvijek pod istragom i čekaju konačno rješenje", navodi se u odgovoru iz press-službe Ambasade SAD u BiH za Raport.