U Federaciji Bosne i Hercegovine kaznu kućnog zatvoru s elektronskim nadzorom ili "nanogicom" s posljednjim danom mjeseca oktobra, izdržavalo je 114 osoba. Informacija je ovo koju je na upit Raporta dostavilo Ministarstvo pravde FBiH. Kazna kućnog zatvora uglavnom se određuje osobama koje su za različita krivična djela osuđeni na kaznu zatvora do 12 mjeseci.
Jedan od "najpoznatijih" osuđenika u kućnom zatvoru u FBiH uskoro bi mogao postati Salko Zildžić, SDA-ov zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH koji je nedavno u Srbiji osuđen na godinu zatvora zbog javnosti poznatog slučaja neovlaštenog unošenja oružja u tu zemlju.
Odlasci ljekaru, briga o djeci…
Za osuđenike koji izdržavaju kaznu zatvora u kućnim uvjetima, uglavnom se kaže da su privilegirani, jer osim toga što ne moraju biti u strogim uvjetima kazneno-popravnih zavoda, neki od njih, ukoliko ispune uvjete propisane Zakonom o izvršenju kaznenih sankcija (ZIKS) u FBiH s elektronskim nanogicama čak mogu odlaziti i na posao ili studirati.
No, Zildžić na takve pogodnosti neće moći računati, jer kada se završe procedure između BiH i Srbije u vezi s izdržavanjem njegove kazne, Zildžić na posao u Parlament FBiH neće moći jer mu to ne dozvoljavaju odredbe Izbornog zakona BiH koje onemogućavaju vršenje funkcije u vlasti za sve osobe pravosnažno osuđene iznad šest mjeseci zatvora.
"Odlukom kojom se osuđena osoba upućuje na izdržavanje kućnog zatvora sa elektronskim nadzorom može se odrediti pravo te osobe da u određene dane i sate može napustiti prostorije u kojima stanuje radi: obavljanja redovnih radnih dužnosti, dobivanja neophodne zdravstvene zaštite za sebe i osobe za koje se prema zakonu dužna starati, pohađanja redovne nastave ili polaganja ispita, posjećivanja određenih savjetovališta. Na zahtjev osuđene osobe posebnom odlukom može joj se odobriti odsustvovanje iz prostorija u kojima stanuje za određeni vremenski period u opravdanim slučajevima. O zahtjevu za odsustvovanje u trajanju do 24 sata odlučuje direktor ustanove na čijem teritoriju osuđenik izdržava kućni zatvor sa elektronskim nadzorom, a o odsustvovanju u trajanju dužem od 24 sata odlučuje nadležni sud na zahtjev osuđene osobe", navodi se u ZIKS-u FBiH.
Ukoliko nema potrebnih odobrenja za napuštanje prostora u kojem boravi pod elektronskim nadzorom, osoba osuđena na kaznu kućnog zatvora mora se pridržavati propisanih ograničenja, inače, slijede sankcije.
Međutim, kako je rečeno Raportu u Ministarstvu pravde FBiH, kršenje odredbi o elektronskom nadzoru predstavlja teški disciplinski prekršaj, što znači da nije krivično djelo.
Inače, prema ZIKS-u sankcije za ovakvu vrstu disciplinskog prekršaja predviđene su u vidu novčane kazne ili ukora.
Na naš upit, koliko često dolazi do kršenja odredbi o elektronskom nadzoru, te ima li pokušaja da osuđenici skinu elektronske nanogice, u Ministarstvu pravde FBiH kažu da takve evidencije ne vode.
"Dakle, osuđena osoba koja se nalazi u kućnom zatvoru disciplinski odgovara ukoliko pokuša skinuti elektronsku narukvicu, ukoliko se bez propisanog odobrenja udalji izvan nadziranog koridora ili ako na drugi način povrijedi odredbe Zakona o izvršenju kaznenih sankcija FBiH o elektronskom nadzoru osuđenih osoba.
Nema evidencija o povredama odredbi kućnog zatvora
Ovo ministarstvo ne vodi evidenciju o broju pojedinačnih slučajeva povrede odredbi kućnog zatvora s elektronskim nadzorom. Kazneno-popravni zavod na čijoj se teritoriji nalazi prostorija,stan ili kuća u kojoj osuđena osoba izdržava kaznu je nadležan za postupanje s osuđenom osobom na izdržavanju kazne kućnog zatvora s elektronskim nadzorom sukladno odredbama Pravilnika o načinu provođenja elektronskog nadzora, a Federalno ministarstvo pravde vrši nadzor nad radom kazneno-popravnih zavoda", naveli su za Raport iz Ministarstva pravde FBiH.
U FBiH kazna kućnog zatvora za osobe do izrečene godine dana zatvora provodi se najčešće s ciljem rasterećenja zatvora i smanjenja troškova, prije svega u kantonalnim budžetima, jer kantoni iz kojeg dolazi neki osuđenik, snose troškove njegovog boravka u nekom od kazneno-popravnih zavoda. Posljednjih godina stotine osoba su umjesto u zatvorskim ustanovama kaznu "odslužile" u kućnim uvjetima.
U entitetu RS izdržavanje kazne kućnog zatvora uz elektronski nadzor još nije zaživjelo.