Policija u Almatiju objavila je da je tokom noći ubila desetine demonstranata. Državna televizija objavila je da je poginulo najmanje 13 pripadnika snaga sigurnosti, od kojih su dvojici odrubljene glave. Uhapšeno je 2.000 ljudi, objavilo je ministarstvo unutrašnjih poslova.
Dozens of protesters and police dead amid Kazakhstan unrest.
Witnesses in Almaty describe scenes of chaos in streets as Russian ‘peacekeepers’ arrive in country
https://t.co/MwlQO2un0y #KazakhstanProtests #News #FollowBack https://t.co/YgAB2e24lC— monkeyttt333 🇬🇧 (@monkeyttt333) January 6, 2022
Predsjednička rezidencija u gradu i ured gradonačelnika zapaljeni su, a grad je prepun izgorjelih automobila. Interneta nema u cijeloj zemlji. Vojnici su povratili nadzor nad glavnim aerodromom, koju su demonstranti bili osvojili. U četvrtak navečer ponovno su izbili okršaji na centralnom trgu u Almatiju, koji su tokom dana naizmjenično okupirali vojnici i stotine demonstranata. Riječ je o najgorem nasilju u 30 godina neovisnosti te zemlje bogate naftom i uranom. Predsjednik države Kasim-Džomart Tokajev, koji je pozvao u pomoć Rusiju, za pobunu okrivljuje teroriste uvježbane u inozemstvu.
"Riječ je o potkopavanju integriteta zemlje i što je najvažnije napadu na naše građane koji od mene traže da im hitno pomognem", rekao je. Moskva je objavila da će zajedno sa svojim saveznicima pomoći Kazahstanu u "protuterorističkoj operaciji" i smatra da je pobuna inspirirana izvana.
🇰🇿 | #AHORA Las fuerzas especiales recuperaron los controles de los edificios gubernamentales en #Almaty.
— Página 13 (@pagina_13) January 6, 2022
También arrestan a protestantes con armas dentro de sus autos. #Kazajistan #Kazajstán pic.twitter.com/Ei8ViHMVbE
Pobuna, koja je počela kao prosvjed protiv novogodišnjeg poskupljenja goriva, rasplamsala se u srijedu kada su demonstranti upali u javne zgrade u Almatiju i drugim gradovima i zapalili ih. Izvikivali su slogane protiv bivšeg predsjednika Nazarbajeva, koji se povukao s vlasti 2019. godine.
Tokajev je raspustio vladu, ukinuo odluku o povećanju cijena goriva i ogradio se od svojeg prethodnika zamijenivši ga na dužnosti predsjednika utjecajnog Vijeća za sigurnost. No to nije umirilo demonstrante koji optužuju Nazarbajevovu porodicu i saveznike da su se obogatili na nafti i rudnim bogatstvima, a zemlja je ostala siromašna. Nazarbajev nije viđen u javnosti od početka protesta. Zapadne zemlje pozvale su na mir, a Kina je ocijenila da je riječ o unutrašnjem pitanju Kazahstana.