Svjesni potrebe za životnom promjenom, odluku o konačnom obračunu s viškom kilograma često donosimo na početku godine.
Ulog je velik, a zahtijeva odricanje i upornost zbog čega mnogi lako odustaju te se vraćaju ustaljenim životnim navikama i maštaju o brzom gubitku nakupljenog viška kilograma.
Stručnjaci naglašavaju kako pravi put do postizanja vitkosti uključuje uvođenje pravilnih prehrambenih navika čija su osnovna načela ravnoteža, umjerenost i raznolikost u svakodnevnom izboru namirnica.
Gladovanje i stroge restriktivne dijete neće donijeti željene dugoročne rezultate već isključivo promjene prehrambenih navika koje postaju stilom života
Pravilna prehrana za zdravo mršavljenje
Piramida pravilne prehrane prikazuje nam principe pravilne prehrane, te ukazuje na to kako se zdravije hraniti. Unutar piramide pravilne prehrane nalaze se i preporuke za svakodnevnu tjelesnu aktivnost u trajanju od 30 minuta.
Tjelesna aktivnost je, uz pravilnu prehranu, važan čimbenik u kontroli i održavanju tjelesne mase. Najnoviji način u prikazivanju smjernica za uravnotežen unos hrane je „Tanjir pravilne prehrane“.
Tanjir pravilne prehrane nas svakodnevno potiče na najbolji odabir namirnica iz različitih prehrambenih grupa. Služi nam kao vodič za planiranje uravnoteženih obroka i kao podsjetnik za održavanje pravilne prehrane i zdravog načina života.
On neće definirati energetsku vrijednost koja je svakoj osobi potrebna tokom dana za normalno funkcioniranje organizma, nego nas podsjećati da u hrani trebamo uživati, jesti raznoliko, ali se ne prejedati. Umjerenost je ključ pravilne prehrane.
Ovo trebate jesti:
- Žitarice i proizvodi od žita
U skupinu žitarica svrstavamo hljeb od cjelovitih žitarica, zobenih žitarica za doručak, tjestenine i riže. Prilikom odabira žitarica prednost dati namirnicama od cjelovitog zrna jer sadrže više vitamina, minerala i prehrambenih vlakana nego rafinirane žitarice.
2. Povrće
Preporučuje se svakodnevna konzumacija svježeg i kuhanog povrća. Unos povrća s višim udjelom vlakana i manjim glikemijskim opterećenjem, poput kupusnjača i zelenog lisnatog povrća, povezuje se s boljom kontrolom tjelesne mase.
Međutim, treba pripaziti na unos povrća bogatog škrobom poput krumpira kojeg ubrajamo u skupinu žitarica i proizvoda od žita.
3. Voće
Voće se smatra niskokaloričnim namirnicama visoke nutritivne vrijednosti. Različito i ukusno voće, poput jabuka, šljiva, avokada, narandža i borovnica, pomaže pri zadovoljavanju preporučene dnevne količine.
4. Meso, jaja i mahunarke
Pri odabiru mesa prednost treba dati ribi i mesu peradi. Treba ograničiti unos na unos crvenog mesa kao i industrijski prerađenih mesnih proizvoda (salame, kobasice, hot dog i slično). U prehranu je važno uključiti barem jedanput sedmično namirnice koje sadrže visok udio omega-3 masnih kiselina, poput ribe, dok mahunarke koje su odličan izvor prehrambenih vlakana treba konzumirati dva do tri puta sedmično.
5. Mlijeko i mliječni proizvodi
Mlijeko i mliječni proizvodi odličan su izvor proteina, minerala i vitamina. Bitni su nam kao vrijedan izvor kalcija koji nam je svakodnevno potreban za rast, razvoj i održavanje koštane mase. Međutim, ukoliko ste veliki ljubitelj mliječnih proizvoda pripazite da konzumirate one sa smanjenim udjelom koji imaju nižu kalorijsku vrijednost.
6. Ulja i masti
Svoje mjesto na Tanjiru pravilne prehrane imaju i masnoće. Birajte kvalitetne izvore masti poput biljnih ulja, orašastih plodova i sjemenki. Količine masti se trebaju ograničiti, ali moramo imati na umu da su nam masnoće neophodne za normalno funkcioniranje organizma, te da postoje „dobre“ i „loše“ masnoće. Zato konzumirajte maslinovo, repicino, bučino te suncokretovo ulje, a ograničite unos maslaca, životinjske masti i hidrogeniziranih biljnih ulja.