„Čovječanstvo, obični čovjek, vjerovatno ne shvata koliki je ogroman rizik za započinjanje rata. U političkom i vojno-strateškom smislu situacija vrlo podsjeća na razdoblje 1939.-1941., kada su Njemačka i SSSR imali zajedničku granicu, tj. izravan kontakt. Ovo je najizravniji način za početak rata“
O napetostima između Rusije i Zapada u Crnom moru, njegovoj geopolitičkoj važnosti, vojnim vježbama NATO saveza i Rusije, kao i mogućoj eskalaciji i visokim rizicima s tim povezani, a koji sve više zabrinjavaju svijet, za bugarski portal Dir.bg intervju je dao bugarski brigadni general Valentin Tsankov.
Iz intervjua izdvajamo njegove najzanimljivije dijelove.
General Tsankov je izjavio kako je Crno more već neko vrijeme mjesto gotovo izravnog kontakta NATO snaga i saveznika koji su tamo geografski smješteni. te pomorskih snaga i dijelova protuzračne odbrane Rusije. Tamo gdje jedna strana izvodi svoje vježbe, druga nadgleda njezine akcije, nadgleda i uvježbava svoje protu-snage.
Takvi su uslovi prilično bliski stvarnim borbenim operacijama i stoga se stječe neprocjenjivo iskustvo. Provjerava se mogućnost osoblja da djeluje u slučaju stvarnog sukoba, navodi general.
Na novinarov komentar kako je vježba NATO saveza Sea Breeze stvorila napetosti između NATO-a i Moskve nakon što je Rusija prošle sedmice izjavila da je ispaljivala hice upozorenja i bacala bombe na putanju britanskog ratnog broda kako bi ga istjerala iz svog teritorija blizu Krima, bugarski je general kazao slijedeće:
„Da, napetost je nastala zbog iskrene (shvatite unaprijed planirane) provokacije, kojom je britanski razarač prošao kroz vode koje Rusija smatra svojim teritorijalnim. Na taj je način provjerena reakcija brodova i zrakoplova ruske mornarice. S gledišta međunarodnog prava, te su vode ukrajinske, ali nakon pristupanja Krima Ruskoj Federaciji 2014. godine, Rusija ih smatra ruskim teritorijalnim vodama. A Rusija, vođena upravo tim razumijevanjem, djeluje u skladu sa svojim zakonima štiteći nepovredivost svojih granica. Protjerivanje razarača “Defender” popraćeno je uporabom oružja od strane ruskog ophodnog broda i bombardera.
Razumijemo da su u stvarnoj situaciji hici upozorenja kratki uvod u borbenu uporabu projektila… Ovo je bio planirani test spremnosti Rusije, politički i vojno, da odgovori. Tvrdi odgovor u ovom slučaju dokaz je kako Rusija nema namjeru ustupiti Krim, što je već puno puta rekla od 2014. godine.“
General Tsankov je dalje kazao kako svako brani svoj interes. „Moskva je uistinu zatražila da se vježba Sea Breeze otkaže prije nego što uopće počne. Bilo je jasno kako to nitko sa strane NATO-a nije namjeravao ukinuti, niti je takav slučaj bilo u prošlosti. Ovaj je poziv više bio politički potez, pokušaj da se pokaže odlučnost da Rusija neće napraviti kompromis u obrani svojih teritorijalnih voda, piše Geopolitika.
Suprotno tome, čak je spremna ući u otvoreni vojni sukob, ako je potrebno. U ovom slučaju Rusija brani svoje granice kao što bi to učinila bilo koja država u takvom slučaju. No budući da je kontroverzno pitanje čije su to vode, gledište također određuje stav u slučaju. Ne bismo trebali zaboraviti da u vježbi sudjeluju ukrajinske snage, što dodatno komplicira stanje. …
Nekoliko dana kasnije, ruski predsjednik službeno je potvrdio da je naredba da se nastavi s uništavanjem ovih ratnih brodova ako ne budu poslušali upozorenja. Moramo shvatiti koliko je tanak led i koliko je mala linija koja se može prijeći i izbiti sukob velikih razmjera.“