stručnjak za strateške politike

Burns uzburkao duhove: ‘Posljedice posjete šefa CIA-e mogle bi biti ozbiljne, zato je Dodik promptno odletio Vučiću na konsultacije’

Da bi posljedice mogle biti ozbiljne, pokazuje i promptni odlazak Dodika u Beograd na konsultacije sa Vučićem

Dolazak šefa CIA Williama Burnsa uzburkao je duhove, ne samo u našoj zemlji nego širom Zapadnog Balkana.

Krenulo je iz Sarajeva, preko Beograda, pa sve do Prištine. Sve oči uprte su u Burnsa, a sve uši iščekuju da čuju šta je nukleus njegove posjete, koje poruke prenosi iz najveće sile svijeta.

Lideri sigurnosno-obavještajnih agencija iz BiH, Srbije i s Kosova bili su prvi koji su ugostili lidera CIA-e, a onda su uslijedili i razgovori s predstavnicima vlasti ove tri zemlje.

Izvršni direktor Savjeta za strateške politike iz Beograda Nikola Lunić kaže za Raport da u konstelaciji da je ovu sedmicu obilježio dolazak direktora najmoćnije obavještajne službe svijeta u region Zapadnog Balkana ne bi bilo ništa spektakularno da se sastao samo sa šefovima obavještajnih agencija u Sarajevu, Beogradu i Prištini kako bi unaprijedio obavještajno-sigurnosnu saradnju u cilju efikasnijeg suprotstavljanja savremenim sigurnosnim izazovima, rizicima i prijetnjama.

"Međutim, Burns se sastao i s političkim liderima BiH, Srbije i Kosova i očigledno prenio jasne poruke američke administracije, šta smatraju prijetnjom interesima SAD", govori naš sagovornik.

Nikola Lunić

Ističe da ne treba sumnjati u to da region Zapadnog Balkana ostaje od strateškog interesa i EU i NATO i neće se dozvoliti destabilizacija situacije i potencijalno eskalacija konflikta.

Kad je u pitanju predsjednik RS Milorad Dodik, odnosno činjenica da je retoriku o nezavisnosti RS ekspresno gurnuo pod tepih čim je ugledao lidera CIA, a potom za njim odletio i u glavni grad Srbije pod šinjel kompanjona, predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, Lunić je mišljenja da je očigledno Burns u Sarajevu obeshrabrio Dodika za daljnju secesionističku retoriku, ali i bošnjačke lidere za eventualne nasilne sukobe, upravo u skladu sa Godišnjom procjenom prijetnji koji je u martu objavila Nacionalna obavještajna zajednica (ODNI).

"Da bi posljedice mogle biti ozbiljne, pokazuje i promptni odlazak Dodika u Beograd na konsultacije sa Vučićem. Bez obzira na njihovo prijateljstvo, interes Srbije te mirnog i stabilnog Balkana je mnogo veći od funkcije bilo kojeg političara. U današnje vreme, situacija u regionu se ne može analizirati odvojeno od globalne geopolitičke rekompozicije moći, što predsjednik Srbije jako dobro zna. I možemo se samo nadati da će Dodik prepoznati interes da posluša savjete Aleksandra Vučića", napominje Lunić.

Sagovornik Raporta smatra da, ipak, treba pomenuti i odlazak Burnsa u Prištinu i to u situaciji kada Washington dovodi u pitanje partnerstvo sa privremenom administracijom zbog neodgovornih odluka Albina Kurtija.

"U ovom trenutku možemo samo nagađati značaj poruke SAD, ali Kurtijevi postupci već duže vrijeme kompromitiraju osnovne vrijednosti na kojima počiva društvo u SAD poput multietničnosti, transparentnosti i kreiranja neprihvatljivih životnih uslova za nealbansku populaciju", priča naš sagovornik.

Dodaje da strateški značaj našeg regiona za Zapad samo znači da se neće dozvoliti ugrožavanje mira i stabilnosti, kao ni evropskih i euroatlantskih integracija.

"Dolazak Williama Burnsa na Zapadni Balkan može predstavljati indikator za spokojnost svih naroda u regionu", zaključio je Nikola Lunić za Raport.