Životinje koje se nalaze u raznim laboratorijima ili, kako se to ljepše naziva, centrima za istraživanje diljem svijeta žive odvratne živote.
Nema bolje riječi da se opiše muka njihove svakodnevice, jer se daleko od očiju javnosti na njima provode razni pokusi, od kojih je većina bolna. A, kako neki tvrde, ima ih i koji su posve uzaludni i životinje se bez razloga mrcvari.
Ne čudi stoga što životinje koje u takvim prostorima žive nastoje pobjeći. Mnoge zato što su izložene patnji, druge jer vide što se radi onima oko njih, pa će učiniti sve što mogu da se to i njima ne dogodi. Zbog toga i nije teško razumjeti da su 43 majmuna pobjegla su iz istraživačke ustanove u Južnoj Karolini, a lokalne su vlasti u srijedu upozorile ljude u okolici da se drže podalje od malaca ako ih vide.
"Stanovnicima se savjetuje da drže vrata i prozore zatvorenima kako bi spriječili ove životinje da im uđu u domove. Vidite li nekog od majmuna, obavijestite nadležne službe - objavili su iz policijske uprave Yemasseeja na Facebooku, prenosi Guardian.
Policija je objavila kako su rezus makakiji koji su pobjegli vrlo mlade ženke, teške oko dva do tri kilograma. Tvrde i majmuni nikada nisu korišteni za testiranje zbog svoje mladosti i veličine, no jasno je kako im se to spremalo. Ipak, tu informaciju treba uzeti s rezervom, jer su je policajci dobili od zaposlenika istraživačkog centra i zapravo ne mogu utvrditi je li točna ili nije.
"Ove životinje su plašljive i svaka dodatna buka ili kretanje moglo bi spriječiti njihovo sigurno hvatanje - objavili su iz policije o odbjeglim primatima i dodali kako su u širem području nestanka postavili zamke i koriste kamere kako bi locirali bjegunce.
Majmuni koji su pobjegli živjeli su u istraživačkom centru Alpha Genesis, koji se predstavlja kao ustanova u kojoj rade stručnjaci za istraživanje primata.
Alpha Genesis se na svojoj web stranici hvali da tvrtka "pruža najkvalitetnije proizvode za neljudske primate i nude usluge biološkog istraživanja diljem svijeta". Tvrtka također tvrde da su "posvećeni pružanju samo najbolje i najisplativije podrške istraživanju i razvoju primata znanstvenoj zajednici".
Iz te kompanije nisu odgovarali na novinarske upite, no surađivali su s policajcima prilikom lova na nesretne životinje. Nije im ovo privi put da se nalaze u ovoj situaciji, pa očito imaju iskustva. Naime, 19 majmuna pobjeglo im je 2016. godine, ali su ih ulovili i vratili u roku od šest sati.