Svijet

Car je go: Putinu se žuri, građani su bijesni, a njegovi neprijatelji sve jači. Da li se predsjedniku Rusije bliži kraj

Iako je broj zaraženih koronavirusom u Rusiji prestigao 467.000, život u zemlji se uveliko vraća u normalu. Prodavnice se otvaraju, uskoro i ugostiteljski objekti, dok će fudbalsko prvenstvo početi krajem mjeseca. Ovakvo ublažavanje mjera Kremlj je jedva dočekao.

Brižljivo skovane planove Vladimira Putina da ostane na vlasti i nakon 2024. godine, kada mu ističe aktuelnim ustavom dozvoljen broj mandata, potpuno je poremetila pandemija. Međutim, on sada pred sobom ima uzak vremenski okvir u kojem će štetu moći da popravi. Da bi to uspio, sve će morati da se odvija jako brzo.

Trenutna situacija u zemlji ne ide na ruku predsjedniku. Građani su razočarani lošim odgovorom na zdravstvenu krizu koji je Rusiju smjestio na listu najpogođenijih zemalja, dok ekonomski pad ubrzava niska cijena nafte. Posljedično, Putinov rejting je na historijskom minimumu, a za jesen se najavljuje novi val pandemije koji će sve ovo dodatno pogoršati.

Zato je Putin, čim je epidemijske kriva počela da se poravnava, požurio da osigura svoj status i nove mandate prije nego što najesen dođe novi val i sa njim novi kolaps cijena nafte.

Najprije je za 24. juni zakazao odloženu vojnu paradu povodom Dana pobjede u Drugom svjetskom ratu, a zatim će 1. jula biti održan referendum o ustavnim promjenama koji je u planu još od januara. Kremlj planira da za referendum iskoristi mobilizirajući efekt i osjećaj ponosa kod građana nakon vojne parade.

Putin se nada da će građani nakon spektakularne parade lakše izglasati njegov prijedloge ustavnih amadmana koji će mu nakon 2024. godine otvoriti nekoliko puteva za opstanak na vlasti.

Akutno nezadovoljstvo

Glavni razlog zbog kojeg Putin mora što prije provesti u djelo svoje planove je rastuće nezadovoljstvo naroda, posebno dodatno osiromašene srednje klase, koje se, možda, najbolje ogleda u činjenici da je lider opozicije Aleksej Navaljni tokom pandemije utrostručio broj pratilaca na YouTubeu.

Navaljnijevo glavno oružje - masovni ulični protesti - zbog korone mu proteklih mjeseci nisu bili dostupni, pa je morao da se okrene kreativnim rešenjima. On i njegove kolege opozicionari su karantin iskoristili za plasiranje videosnimaka, peticija i postova na društvenim mrežama kojima su željeli da kanališu bijes Rusa zbog toga što Putin nije učinio više da im pomogne tokom najveće krize od početka njegovog mandata.

„Ovo je najvažnija stvar koja se dešava u životima ljudi. U svakom domu u Moskvi i Rusiji sada se govori u politici“, rekao je Navaljni.

Nezadovoljstvo se u početku skrivalo iza zidova, ali postaje sve vidljivije. Anastasija Nikolskaja, psihologinja sa državnog univerziteta Кosigin u Moskvi, radila je sa timom koji je u maju obavio 235 telefonskih razgovora sa nasumično izabranim Rusima. Ona je rekla da je naišla na mnogo intenzivnije nezadovoljstvo kod građana nego što je to bilo prethodnih godina kada je radila slične ankete.

„Ulazimo u prilično akutnu fazu javnog nezadovoljstva. Ako nivo agresivnosti u društvu ostane ovako visok, to će uticati na političko ponašanje ljudi nakon uklanjanja karantinskih mjera“, rekao je Mihail Dmitrijev, ekonomista i ekspert za javno mnijenje.

Dmitrijev kaže da je korona kriza jedinstven trenutak u ruskoj političkoj historiji, jer je karantin ljudima dao puno slobodnog vremena da razmišljaju o svemu što ne valja u zemlji. Navaljni je zbog izolacije bio primoran da emituje snimke iz improvizovanog studija u svojoj dnevnoj sobi, nakon čega je utrostručio svoju internet publiku. Njegov YouTube kanal dostigao je 10,6 miliona jedinstvenih pregleda u aprilu, što je, prema podacima Googlea, tri puta više od aprila prošle godine.

Navaljni u svojim snimcima kaže da Кremlj gubi podršku Rusa koji su do skoro vidjeli Putina kao garanta reda i stabilnosti. Imidž odlučnog lidera čvrste ruke koji je Putin godinama gradio, posebno na polju geopolitike, raspršio se čim se desila prva velika kriza na domaćem terenu. Davao je konfuzna naređenja, a kada je najviše zagustilo, delegirao je odgovornost regionalim guvernerima i gotovo se povukao iz javnosti.

„Baš tako, pokazalo se da je car go“, kaže Navaljni.